Hiç telsiz kullandınız mı, ya da kullanmak istediniz mi? Telsizler eski moda gibi gözükse de kendine has bir cazibesi olduğu kesin; ancak günümüzde kullanım alanı son derece daralmış durumda. Gelişen teknolojiye ayak uyduramamasının bunda önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Günümüzde Onbeep adında bir donanım firması geliştirdiği Onyx adındaki cihaz ile telsizleri hayata döndürmeyi amaçlıyor.

Onyx kendi ağı üzerinde çalışan giyilebilir bir telsiz. Bluetooth üzerinden telefonunuz ile eşleştirebildiğiniz bu cihaz ile telefonunuzun internet bağlantısı olduğu sürece her yerde konuşabilirsiniz. Yaklaşık 6 cm. boyutlarında yuvarlak bir gövdeye sahip olan Onyx’i giydiğiniz her şeyin üzerine iliştirebilirsiniz. Bas-konuş mantığı ile çalışan cihazın tam ortasında iletişimi başlatmak için bir düğmesi bulunuyor. Ek olarak açma-kapama ve sessize alma düğmeleri de mevcut. Cihazın etrafı ise müsaitlik durumunuza göre değişen çok renkli bir LED halka ile çevrilmiş (Mavi müsait, yeşil konuşuyor, sarı sessiz).

Bu giyilebilir telsizin işe yaraması için –aynı normal telsizlerde olduğu gibi– diğer kullanıcıda/kullanıcılarda da Onyx birimi bulunmak zorunda. Normalde kullanıcının her söylediği diğer dinleyiciler tarafından duyuluyor ama uygulama üzerinden iki kişilik (ya da daha fazla) özel görüşmeler gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca uygulama üzerinden kullanıcıları gruplandırabiliyorsunuz. Bu arada cihazın üzerinde bir kulaklık girişi de bulunduğu için yaptığınız konuşmalar başkalarına rahatsızlık vermiyor. OnBeep, konuşmacıların sayısında bir sınırlama olmadığını ancak 15 kişiyi aştığında biraz ağırlaştığını belirtiyor.

Gönüllü bir itfaiyeci ve acil müdahale ekibi üyesi olan Jesse Robbins (Onbeep’in CEO’su), cihaz geliştirilirken ilk müdahale ekiplerini göz önünde bulundurduklarını söylüyor. Şöyle bir bakıldığında da Onyx’in, inşaat, teslimat, turizm ya da benzeri grup çalışmasına yönelik sektörler dahilinde kullanışlı bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Ama Robbins, cihazın arkadaş ortamlarında ya da sosyal etkinliklerde de tercih edilebileceğini düşünüyor.

46 gram ağırlığındaki Onyx’in pil ömrü 12 saat kadar dayanabiliyor. Android 4.1 (ya da üzeri) ve iOS cihazlar ile uyumlu olarak çalışan bu telsizi standart bir USB kablosu ile şarj edebiliyorsunuz. Ön siparişlerinin önümüzdeki Aralık ayında dağıtılması beklenen cihazı, kendi sitesi üzerinden 99$’a sipariş edebilirsiniz. Uzun menzilli normal telsizlere kıyasla internetin olduğu her yerden kullanılabilen Onyx, grup çalışmalarında anında iletişim sağlamak için ideal bir cihaz ama piyasada aynı işlevi gören uygulamalarda bulunduğu için biraz zorluk yaşayabilir.

Görsel Kaynak: http://venturebeat.com/