2015, giyilebilir teknolojilerin (wearables) geniş kitlelere yayılımı ve bu kitlelerce kullanımı açısından oldukça önemli bir yıldı. 2014’de 35.5 milyon olan giyilebilir teknolojiler kategorisindeki cihaz dağılımı, %139’luk bir artış ile 2015’de 85 milyona ulaştı. Büyüme temel olarak Fitbit tarzı bilekliklerin başını çektiği sağlık/aktivite takip uygulamalarının populer hale gelmesi ve Apple Watch’dan kaynaklandı. Bununla birlikte, giyilebilir teknolojilere yönelik ilgiyi öne çıkaran pek çok farklı, yaratıcı ürünün de son kullanıcılar ile buluşmaya başlaması, “wearables” alanındaki trendi sürükleyen unsurlardan biri oldu.

Bu hafta, giyilebilir teknolojilerin önümüzdeki yıllardaki gelişimi ve olası etkilerine yönelik öne çıkan trendlere değinmek istedim:

  • Öncelikle unutulmaması gereken, giyilebilir teknoloji pazarının henüz çok yeni olduğu ve bu alandaki ürün ve uygulamaların henüz yeni yeni hayatımıza girmeye başladığı. İlk iPhone ya da iPad ile bugünkü modelleri kıyasladığınızda Apple Watch’un nerelere gideceğini hayal etmek çok daha kolay olacaktır. 2015’de önemli bir artış ile 85 milyona yükselen giyilebilir teknolojiler kategirisindeki cihaz dağılımının 2021’e kadar 560 milyonu geçmesi bekleniyor. Bu beklenti, yıl bazında yaklaşık %37’lik bir artışa karşılık gelmekte. Artan cihaz adeti ile orantılı olarak gelir beklentisinde de ciddi bir artış öngörülüyor ve 2015’de giyilebilir teknoloji pazarında $12.3 milyarı bulan gelirin, 2021’de $95.3’e çıkacağı tahmin ediliyor.
  • 21 Mart’taki Apple Etkinliği’nde Tim Cook’un da belirttiği üzere, “insanlar Apple Watch’u sevdi, ve bunun sonucunda da Apple Watch bugüne kadar en çok satan akıllı saat oldu”. Apple Watch’un, giyilebilir teknoloji pazarını önümüzdeki yıllarda da sürükleyeceği tahmin ediliyor (bu nedenle, Apple Watch’a yönelik yaratıcı uygulamalar düşünmeye ve bu alanda geliştirmeler yapmakta yarar var). Apple Watch’un etkisi ve dağılımı göz önüne alındığında, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, Apple’ın dünyanın en büyük saat üreticisi konumuna geleceği tahmin ediliyor (İsviçreli saat üreticileri de Apple ile işbirliğinin yollarını aramak durumunda kalacaklar).

  • Şu an için, aktivite takip ve fitness uygulamaları giyilebilir teknolojiler alanındaki en populer uygulamalar olsa da bu odağın sağlık takip uygulamalarına kayacağı tahmin ediliyor. Apple’ın son etkinliğinde geniş bir biçimde yer verdiği mobil sağlık uygulamaları bu odağı ve dönüşümü net bir biçimde işaret etmiş oldu. Gelişmiş ve oldukça küçülmüş sensor teknolojileri ve akıllı yapay zeka algoritmaları sayesinde giyilebilir teknolojilerin diyabet, kalp hastalıkları, kanser gibi kronik hastalıkların önüne geçme amaçlı kullanılabilmesi bekleniyor. Bir örnek vermek gerekirse, akıllı saatlerin kalp krizini ya da olası felç durumunu önceden uyarması, bu cihazlara bakışı da ciddi biçimde değiştirecek ve cihazlara ilgili artıracaktır.

  • Giyilebilir teknolojiler alanındaki yeni bir odak alanı da akıllı giysiler ve bu alana yönelik olarak da çok büyük büyüme beklentisi bulunuyor. Bu kategoride öne çıkan ürün şu an için akıllı ayakkabılar. Akıllı ayakkabılar sayesinde atılan toplam adım sayısı, koşulan/yürünen toplam mesafe ölçümlenebilmekte; kişiye yönelik farklı egzersiz opsiyonları belirtilerek, gerektiği takdirde gidilecek yere yönlendirme dahi yapılabilmekte. 2021’e kadar, bu alanda da ciddi bir artış ile 24.7 milyona yakın akıllı giysinin dağılımı bekleniyor.

  • Son zamanlarda, teknoloji şirketleri açısından ana odaklardan biri haline gelmeye başlayan sanal gerçekliğin (virtual reality – VR) gözlükleri ile giyilebilir teknoloji pazarını da etkileyeceği aşikar. VR’ın öncelikle oyun ve eğlence sektörünü değiştirmesi beklenmekle birlikte, pek çok sektörün, VR uygulamaları ile oldukça yaratıcı ve şu ana kadar gerçekleşmeyen, belki hayal dahi edilmeyen çalışmalar gerçekleştirmesi de olası bir durum.

  • Şu an için giyilebilir teknolojiler genellikle oldukça spesifik olarak ve tek bir ana odakla geliştirilmekte; ancak ilerleyen dönemde, belirli giyilebilir cihazların platform mantığında merkezi bir “hub” olarak konumlanması bekleniyor. Platform olmaya en büyük aday, şu an için akıllı saatler (Apple’ın Apple Watch’a neden bu kadar yatırım yaptığını iyi analiz etmekte yarar var) ve bu saatlerin tüm giyilebilir teknolojiler için platform olması planlanmakta. Bu durum, Internet of Body (Vücudun Interneti – IoB) olarak da nitelendirilebilecek bir yapıyı doğuracak. Apple, Google, Samsung gibi OTT (over the top) lerin, bu platformu sahiplenme doğrultusunda adım attıklarını gerçekleştirdikleri çalışmalar ile gözlemlemekteyiz ve bu şirketler bu alanda açık ara önde gitmekteler. Tabii bu alanın doğru kurgulanabilmesi için, sensörlerin giyilebilir akıllı nesnelere (saat, bileklik, ayakkabı, gözlük, vb.) entegrasyonunun belli bir standartta olması ve oluşan verinin doğru ve kesintisiz bir biçimde aktarımı önem kazanacak.

Giyilebilir teknoloji pazarı oldukça hızlı bir şekilde gelişmekte ve genişlemekte. Giyilebilir teknolojilere yönelik tahmin ve öngörüleri analiz ettiğimizde, ortaya çıkan en net çıkarımlardan biri önümüzdeki dönemde, giyilebilir teknolojilerin teknoloji alanında önde gelen trendlerden biri olmayı sürdüreceği.