Gün içerisinde giyeceğiniz tshirt’in de akıllı olmasına hazır mısınız? Giyilebilir teknoloji alanında akıllı bileklik, akıllı saat, akıllı gözlük hatta akıllı ayakkabıdan sonra akıllı tshirt akımı da yolda.

Geçtiğimiz sene 1 milyon dolar yatırım alan Kanada merkezli OM Signal şirketi, akıllı tshirtler üzerine geliştirmekte olduğu teknolojiyle vücudumuzu daha iyi tanımamızı hedefliyor. OM shirt adını verdikleri ürünün içerisinde bulunan biyomedikal – elektrotlar ile birlikte gün içerisinde değerleriniz sürekli takip ediliyor ve geniş kapsamlı veriler ürünün şu an sadece iOS le uyumlu olacağı söylenen OMsignal adındaki uygulamasına aktarılıyor.

OM shirt ürünü, tshirte takılan küçük siyah bir kutu ile birlikte satılıyor. Bu siyah kutuyu akıllı tshirtin sol bölümüne takıyorsunuz ve Bluetooth 4.0 L.E. teknolojisi ile telefonunuza bağlayıp, ürünün sunduğu tüm verileri anlık olarak ürünün uygulaması üzerinden takip edebiliyorsunuz. Suya karşı dayanıklı olması ve şarjının 2-3 gün gitmesi de bu kutunun diğer özelliklerinden.

om signal

Bu ürünü diğer giyilebilir teknolojik ürünlerden ayıran en önemli özellik sunduğu veriler.  Uygulama günlük hayatımızda bize sunduklarının dışında, profesyonel atletler için de detaylı bilgiler aktarabiliyor. Diğer cihazların da sunduğu nabız değerleri, günde kaç basamak çıktığınız ve kaç kalori aldığınızın dışında;

  • Nefes düzeninizi kontrol edip, derin nefes almanız gerektiği durumlarda “Breathe Deeper” diyerek uyarıda bulunuyor.
  • Gün içerisinde enerjinizi ve stress seviyenizi ölçerek; OM Fuel ile kalan enerjinizi, OM R P M ile de ne kadar stresli olduğunuzu aktarabiliyor.
  • Yapılan antremanlarda set sayınızı tutup, ne kadar konsantre olduğunuzu hesaplayabiliyor. Bu şekilde en verimli çalışma saatlerinizi size aktarabiliyor.
  • Leaderboard göstergesi sayesinde, arkadaşlarınızın da antreman değerlerini takip edebiliyorsunuz. Ayrıca sosyalleşme özelliği sayesinde; onların çalışmalarını beğenerek, karşı tarafı daha da motive edebiliyorsunuz.
  • Detaylı analiz sayesinde; gün içerisinde ve antreman sırasında olmak üzere, kalp atışlarınızı, yakılan kalori miktarını, antreman sırasında geçirilen süreyi ve bu sürede ne kadar uyarı aldığınız tutuluyor. Bu analiz ayrıca mail aracılığıyla, spor hocanıza da aktarılabiliyor. Böylece gelişmeleri kendisi de rahatlıkla görmüş oluyor.

Sunduğu değerler ile birlikte kilonuzu, gücünüzü ve dayanıklılığınızı da takip etmenizi sağlayan ürün şu an sadece erkeklere özel. Erkekler için oluşturulmuş 4 farklı model ve beden ile 199$’lık ön sipariş fiyatına sahip OM shirt’in bu yazın sonunda teslim edilmesi bekleniyor. Kadın versiyonunun da Aralık ayında satışa çıkacağı söyleniyor.

Vizyonunu kullanıcıların günlük değerlerinin sevdikleri tarafından da takip edilip, gerektiği anlarda yardım edilmesini sağlamak olarak belirleyen OM Signal; sunduğu geniş verilerle daha sağlıklı olmamızı destekleyecek bir ürün. Yakın zamanda popüler spor markaları da bu tarz akıllı tshirtler çıkarıp, fitness salonlarının en trend ürünü olursa şaşırmayın.