Giyilebilir teknolojiler sosyal yaşantımız ve sağlığımız arasında bir denge kurmaya çalışıyor. Buna rağmen geliştirilen bunca cihaz, tempolu yaşam süren birinin stres seviyesini kontrol altına almakta zorlanıyor. Şimdi New York merkezli bir startup, stres seviyenizi kontrol altına alabileceğiniz Olive adında bir akıllı bilezik geliştiriyor.

Olive’ı tanımlamak için kabaca fitness bilekliği ile zihinsel sağlık uzmanının birleşimi diyebiliriz. Olive stres seviyenizi, bazı basit egzersizler aracılığıyla kontrol altına almanıza yardımcı oluyor. Malumunuz stresi tetikleyen birden çok faktör bulunuyor; bu sebeple firma en iyi egzersiz çeşidini bulmak ve güvenilir bir egzersiz listesi oluşturmak için birçok bilim adamı ve araştırmacı ile birlikte çalışıyor.

Olive’un kalbinizin dakikada kaç kere attığını hesaplayabilen bir algılayıcısı bulunuyor. Bunun yanı sıra duygusal tepkilerden kaynaklanan değişiklikleri hesaplamak için deri algılayıcıları, kas gerginliğini hesaplayabilen bir hareket algılayıcı ve vücudun ne kadar ışığa maruz kaldığını(ışık, stres seviyesini tetikleyen bir etken) ölçen bir ambiyans algılayıcısı bulunuyor. Bunlara bir de cilt sıcaklığını ölçen algılayıcıyı da ekleyebiliriz.

3-olive-smart-bracelet-helps-you-manage-stress

Gördüğünüz üzere bilezik, stres seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilecek komplike algılayıcılar ile donatılmış. Ama içiniz rahat olsun çünkü Olive’un işleyişi donanımı kadar karışık değil. Akıllı telefonunuz ile Bluetooth üzerinden eşleşen bileziğe yardımcı bir uygulama eşlik ediyor. Uygulama, kullanıcının stres seviyesinde bir artış saptadığında, kullanıcıyı bir stres denetimi sürecinden geçiriyor. Sessiz, titreşim, LED ve titreşim+LED gibi uyarı modları bulunan Olive, kullanıcının nefes düzenini ayarlayabilmesi için bileğe titreşimli bir masaj uygulayabiliyor.

Çift yönlü etkileşim mantığıyla çalışan bu akıllı bilezik, kullanıcının dokunuşlarına göre tepki veriyor. Örneğin; kullanıcı kendini iyi hissediyorsa bileziğe iki kere dokunuyor ve Olive günün bu anını kullanıcı için kaydediyor, bu sayede kullanıcı hangi faktörlerin kendisini iyi hissettirdiğini bilebiliyor. Aksi durumda ise kullanıcı bileziği ovuşturuyor ve cihaz hemen bir egzersiz programı yüklüyor.

4 günlük bir pil ömrü bulunan Olive’ı standart bir USB kablo ya da zarif bir şarj altlığı (+35$) ile şarj edebilirsiniz. Suya ve darbeye dayanıklı bir malzemeden üretilen cihazın, farklı renk seçeneklerini değerlendirebileceğiniz değiştirilebilir bir kayışı da bulunuyor. Siparişlerinin dağıtımına 2015 Kasım ayında başlanması beklenen Olive’ı Indiegogo üzerinden 129$’a ön siparişini verebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.urdesignmag.com/