Pebble’ı ve Apple Watch’ı saymazsak, akıllı saat sektöründe piyasaya sürülen ürünlerin büyük bir çoğunluğu Android Wear işletim sistemini kullanıyor. Sessiz sedasız geçen 2 yıllık bir üretim sürecinin ardından Olio Devices, genelleme dışına çıkarak tamamen kendi üretimleri olan Olio Model One serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

San Francisco merkezli Olio Devices, lüks ürünler üreten bir firma. Firmanın başında ise Google ve Amazon da çalışmış, eski iPod/iPhone mühendisi Steve Jacobs bulunuyor. Geliştirilen Olio Model One serisi ince bir işçilikten geçtiği için kalite bakımından piyasadaki akıllı saatlerin büyük bir çoğunluğundan ayrıldığını söyleyebiliriz.

olio_model_one_akillisaat

Olio Model One Genel Özellikleri

Model One’da piyasadaki diğer saatlerde de rastladığımız mesaj ve bildirim alma gibi işlevleri kolaylıkla yerine getirebiliyor. Fakat cihazın donanımı ve işletim sistemi sıfırdan üretilmiş, yani Android Wear ya da Snapdragon uygulama işlemcisi bu saat için söz konusu bile değil. Ama merak etmeyin saati Bluetooth aracılığıyla Android veya iOS telefonunuzla eşleştirebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak saatte ivmeölçer, jiroskop ve Siri ya da Google Now ile kullanabileceğiniz bir mikrofon bulunuyor. Olio’nun 2 gün boyunca dayanabilen bir pil ömrü var ve saat, 50 metreye kadar su geçirmiyor.

Bu akıllı saatin ekranında, bildirim yoğunluğunu gösteren çizgiler bulunuyor. Bu çizgiler saat aralıklarına göre yayılıyor, bu sayede kullanıcı bildirim yoğunluğunun hangi saat aralığında gerçekleştiğini takip edebiliyor. Olio, telefonunuz aracılığıyla gösterdiği bu bildirimleri “geçmiş ve gelecek” mantığına göre sıralıyor. Bu mantığın sağladığı kullanım kolaylığını söyle tarif edebiliriz; eğer saatin ekranını sola kaydırırsanız gelmiş tüm mailleri, sesli mesajları, iletileri görüntüleyebiliyorsunuz, sağa kaydırırsanız uçuş planı, takvim, trafik durumu gibi geleceğe dair hatırlatıcılara erişim sağlıyorsunuz. 3. parti cihazlardan yararlanabileceğiniz kontrol merkezine ise saatin ekranını yukarı kaydırarak ulaşmanız mümkün. Eğer arabanız, telefon üzerinden kontrol edilebilir bir kilitleme sistemine sahipse, bu özelliğe Olio’nun kontrol merkezi üzerinden erişim sağlıyorsunuz. 3. parti cihazların özelliklerine sadece bu cihazların yakınındayken erişim sağlayabiliyorsunuz, aklınızda bulunsun!

Seriye ait gümüş ve siyah kasa seçenekleri sunan Olio Model One, belirttiğimiz üzere lüks bir marka. Şöyle ki; gümüş kasa ve halka kayışa sahip olan modelin fiyatı 645$’ken aynı modelin deri kayışlı seçenekleri 595$. Siyah kasa ve halka kayışa sahip olan modelin fiyatı ise 795$ ama deri kayışlı seçeneklerinin fiyatı 745$. Anlayacağınız üzere ürünler fiyat bakımından, akıllı saat sektörünün biraz üzerinde seyrediyor. Sınırlı sayıda üretilen bu akıllı saatlerin ön siparişlerinin dağıtımına önümüzdeki yaz başlanacak.

Görsel Kaynak: https://www.oliodevices.com/