Oyun dünyasının bilinen markaları, gittikçe büyüyen ve bir akım haline gelmeye başlayan sanal gerçeklik devrimine katılıyor. Oyun geliştiricilerinin son zamanlarda rağbet gösterdiği Oculus Rift ise, bu akımın başrolünde yer alıyor. Oyuncunun tecrübesini baştan aşağı değiştireceği iddia edilen bu teknoloji Samsung, Google, Sony gibi büyük markalar tarafından da takip ediliyor.

2015 yılında raflarda gözükmesi beklenen Oculus Rift için daha şimdiden birçok oyun geliştirildi -ki bunların bazıları çok sevilen klasik oyunlar- fakat bu oyun bolluğu arasında tercih yapmak ayrı bir maharet… Aşağıda derlediğimiz listede, yurtdışında Oculus Rift için geliştirilen oyunlar arasında öne çıkan en iyi 8 oyuna yer verdik. (Bir de bonusumuz var.)

Half-life 2

Gordon geri dönüyor! Half-Life 2 çıkalı neredeyse 10 yıl oldu ama Valve firmasının efsanevi oyunu, sanal gerçeklik platformunun –yine- en sevilen oyunlarından biri oldu. Oyuncuya tehlikeli ve distopik bir dünya tecrübesi yaşatan oyun, kullanılan teknoloji sayesinde tamamen yeni bir tecrübe yaşatacak.

Team Fortress 2

Altında yine Valve firmasının imzası bulunan Team Fortress 2, takım arkadaşlarınızla birlikte zevkli dakikalar geçirebileceğiniz, çoklu fps tarzında bir oyun. Oculus Rift kullanırken kafanızı aşağıya eğdiğinizde vücudunuzu görebildiğiniz sayılı oyunlardan biri olma özelliğine sahip. Sanal gerçeklik birimleriyle bu çizgi film görsellerine sahip oyun daha ciddi bir hal alacak gibi.

Elite: Dangerous

Star Wars’da ki savaşları hatırlıyorsanız, Elite Dangerous size bu tecrübeyi yaşatabilecek ender oyunlardan biri. Beta sürümü ile piyasada bulunan oyun, detaylı çizimleri ve inandırıcı savaş sahneleri ile sanal gerçeklik ortamını birbirine katabileceğiniz heyecanlı bir uzay simülasyonu.

Eve: Valkyrie

CCP Games firması tarafından geliştirilen Eve Valkyrie, uzayın derinliklerinde ölesiye savaşların yaşandığı bilim-kurgu oyunlarından biri. EVE Online ile 11. yılını kutlayan CCP Games sevilen oyunlarını Oculus Rift platformuna taşıdı.

Aaaaa!

Eğer kalbiniz yüksek yapıların tepesinden atlamaya dayanabilirse, bu oyun tam size göre. Oyuncular gayet yüksek yapılardan kendilerini boşluğa bırakıyorlar (paraşütle!) ve çeşitli engellerin arasından sağ salim bir şekilde geçmeye çalışıyorlar. Beyniniz bu düşme tecrübesini gerçek olarak algılayabilir, bu yüzden dikkatli olmakta fayda var!

Alone

Ormanda elinizde bir fener ile yürüyorsunuz… karanlığa gömüldükçe yalnız olmadığınızı fark etmeye başlıyorsunuz, nefesiniz hızlanmaya başlıyor… Sanal gerçeklik ortamında ödünüzü koparacak bir oyun arıyorsanız Alone, adından da anlaşılacağı gibi yaşattığı “yalnızlık” tecrübesi ile bunu layığıyla yerine getiriyor.

Euro Truck Simulator 2

Hiç tır kullanmak istediniz mi? Ya da tır kullanmanın nasıl bir şey olduğunu merak ettiniz mi? Euro Truck, Oculus Rift için geliştirilen en egzotik oyunlardan biri olmayabilir ama yaşattığı gerçeklik tecrübesi oyuncuya tır kullanmanın tüm zorluklarını hissettiriyor.

Surgeon Simulator

Surgeon Simulator oyununda, el görevi gören iki adet Razer Hydra kontrol cihazı eşliğinde bir cerrahın kollarını yönlendiriyorsunuz. Ellerinizin ne kadar hassas olduğunu gerçekleştirdiğiniz ameliyat sonunda öğreneceksiniz. Oyunun sunduğu gerçeklik seviyesi doktorların bilgisayar başında gördüğü eğitimden daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Bonus: Türk Geliştiricilerin Oyunu “Action Star”

Öncelikle belirtmekte fayda var, Action Star, Codemodeon adında yerli bir dijital pazarlama firması tarafından geliştirilmiştir. TEB Akıl Fikir Buluşması etkinliğinde katılımcılara tanıtılan oyunun senaryosuna göre:

Katılımcı kendisini bir sinema salonunda yalnız başına film izlerken bulur. Film başladığında sinema salonundan filmin içine doğru çekilir ve birden başroldeki aksiyon yıldızı olarak kötü adamlardan kaçar. Kovalamacanın sonunda gökdelenin çatı katındaki bir pencere kenarına gelir, elini uzatarak pencereyi açar ve binanın dışına çıkar. Karşı binaya geçmek için gördüğü incecik bir tahta üzerinde yürüyerek düşmeden karşıya geçmeyi başarırsa kötü adamlardan kaçıp filmin mutlu sonla bitmesini sağlar. (Katılımcı sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde sanal bir dünya içerisinde 360 derece görüş açısıyla gerçekçi bir deneyim yaşar)

Çeşitli etkinliklere de imza atan firma geliştirdikleri oyun ve uygulamalar ile kitlelere farklı deneyimler yaşatmayı amaçlıyor.

Tüm vücut hareketlerini takip edebilen Virtuix Omni ya da el hareketleri için özellikle geliştirilmiş olan Control VR  gibi çevre birimlerinin artmasıyla, kullanıcılar oyun oynamaktan daha fazlasını gerçekleştiriyor. Örneğin sokakta yaptığınız koşu artık sıkıcı gelmeye başladıysa sanal gerçeklik birimleri ile sporu başka evrenlere taşıyabilirsiniz. Eğitim ve çeşitli iş alanlarında da kullanılan cihazların fiyatı için şimdilik biraz pahalı diyebiliriz ama önümüzdeki senelerde sektöre katılacak yeni markalar ile fiyatların daha makul olacağını öngörebiliriz. Oyunlar ile ilgili daha geniş bir listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.cgmagonline.com/