Sanal gerçeklik denildiğinde akla ilk gelen cihazlardan biri olan Oculus Rift, İngiltere’nin Kent şehrinde otel turları için kullanılmaya başlandı.

Ünlü seyahat acentesi Thomas Cook’un Bluewater Alışveriş Merkezi’ndeki mağazasına gelen müşteriler, farklı bir deneyim yaşıyor. Müşteriler, şirketin Sentido otellerinden birini gezdikleri ve Thomas Cook Havayolları’nın uçuş deneyimini yaşadıkları sanal bir tura katılıyor. 360 derece görüş açısına sahip, 3 boyutlu bir otel yaratmak için Oculus Rift’in geliştirici versiyonunu kullanan sistem; oteldeki ses ve kokuları da taklit ederek deneyimi tamamlıyor.

Thomas Cook, Oculus Rift kullanarak sanal turlar düzenleyen ilk şirket değil. Geçtiğimiz haftalarda sitemizde yer verdiğimiz, potansiyel öğrencilere üniversite kampüslerini sanal olarak gezme olanağı sunan YouVisit ve benzeri projeler; kullanıcıların ve şirketlerin sanal gerçekliğe duydukları büyük ilgiyi gözler önüne seriyor.

Ünlü seyahat acentesinin sanal gerçeklik projeleri bununla da sınırlı değil. İnsanlara gelecekte seyahat acentelerinin nasıl olacağına ilişkin bir fikir edindirmeyi amaçlayan Thomas Cook’un ileriye dönük planları içerisinde, sanal bir New York deneyimi sunmak da mevcut.

Görsel Kaynak: http://www.thomascookgroup.com/