Sanal gerçeklik birimleri hayatımıza girdiklerinden beri her geçen gün yeni bir kullanım alanı kazanmakta ve aslında potansiyellerinin ne denli fazla olduğunu göstermekteler. Sanal gerçeklik birimleri ile gazeteciliği bir araya getiren Des Moines Register gazetesinin yapmış olduğu yeni bir çalışma, buna çok güzel bir örnek oluşturuyor.

Des Moines Register, Iowa’nın Des Moines şehrinin yerel gazetesi. Yaklaşık 420,000 kişilik okuyucu kitlesine sahip olan gazete, yeni yazı dizisi “Harvest Of Change” (Değişimin Hasadı)’i interaktif hale getirebilmek için dünyada bir ilke imza attı. Değişimin Hasadı yazı dizisi 5 bölümden oluşuyor ve her bölüm Iowa eyaletini değişime zorlayan bir gücü ele alıyor.  Bunlar;

  • Yaşlanma,
  • Kültür,
  • Göç,
  • Teknoloji,
  • Küreselleşme.

Her konu başlığı çiftçi bir ailenin bakış açısından ele alınıyor. Bu yazı dizisinin en ilgi çekici noktası ise, anlatımında Oculus Rift’in kullanıldığı Yaşlanma bölümü. Bu bölümün yapımında küçük bir kamera ekibi; Iowa’da 6 nesildir çiftçilik yapan Dammann ailesini izlemişler.

Oculus Rift İle Iowa'nın Değişimine Şahit Olun

Oculus Rift’i takar takmaz, kendinizi Dammann ailesi çiftliğinin dijital bir kopyasında buluveriyorsunuz. Yapımında Unity 3 boyutlu oyun motoru kullanılan bu oyunda, etrafınızdaki çeşitli objelerle etkileşime geçiyorsunuz. Harekete geçirdiğiniz her obje, Dammann aile hikayesinin yeni bir bölümünün kilidini açıyor. Çalışma; bir oyundan ziyade, keşfetmeye açık, doğrusal olmayan bir belgesel niteliğinde.

Yalnızca yerel bir okuyucu kitlesini hedef alan bir gazetenin, sanal gerçeklik birimlerinin kullanarak bir çalışma yapması kulağa biraz garip gelebilir. Ne var ki, yapılan çalışmanın gazetecilik alanında teknolojinin kullanımına yeni bir soluk getirdiği de yadsınamaz bir gerçek. Henüz Oculus Rift sahibi olmayanlar da bu çalışmaya internet tarayıcılarında veya bilgisayarlarına indirecekleri bir uygulama ile göz atabilirler.

Kaynak: http://www.fastcompany.com/