Yılın başında Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınmasıyla adını duyuran artırılmış gerçeklik sistemi Oculus Rift, artık yerinizden kalkmadan seyahate çıkmanıza imkan tanıyor.

YouVisit isimli bir şirket, göz hareketlerinizi algılayabilen bu artırılmış gerçeklik cihazını Ivy League okullarının sanal turlarını düzenlemek için kullanıyor. Artık Harvard, Columbia ve Yale Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu Ivy League okullarını ziyaret etmek için dünyanın öbür ucuna uçmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken Oculus Rift’i takmak ve gitmek istediğiniz yere ışınlanmak!

Okul ziyareti kavramını kökünden değiştirerek, kampüsü çok daha ulaşılabilir kılan YouVisit’in asıl amacının ise gerçek ziyaretin yerini almak değil, potansiyel öğrencileri gerçek ziyaret ile ilgili heveslendirmek olduğu belirtiliyor.

Hem ülkemizde hem de dünyada henüz yaygınlaşmamış olan 350$ değerindeki sanal gerçeklik cihazı, özellikle geliştiricilere yönelik etkinlik ve fuarlarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Bu sayede farklı kullanımlarını daha sık görmeye başladığımız Oculus Rift’e çıkan uygulamaları yakından takip ediyor olacağız.

Kaynak: http://www.wptv.com/