Geçtiğimiz günlerde sitemizde yer verdiğimiz Nimble VR, Oculus Rift’in bünyesine katıldı.

Nimble Sense, kullanıcıların sanal gerçeklik ortamında, herhangi bir eldiven ya da konsol kullanımına ihtiyaç duymadan, ellerini takip eden taşınabilir bir kamera. Kickstarter’da başarılı bir şekilde giden kampanyaya sahipken, Oculus tarafından satın alınmasıyla bu kampanya durduruldu. Ürünün Haziran ayında teslim edilmesi bekleniyorken, satın alımın ardından çıkacağı tarih konusunda da net bilgi yok.

110 derecelik görüş alanına sahip Nimble VR’ın sanal gerçeklik ortamı için son derece önemli olan işlemi yerine getiren kızıl ötesi bir lazeri ve kamerası bulunuyor. Ama burada Nimble VR’ı öne çıkartan asıl özellik, el hareketlerinizi sahip olduğu düşük gecikme hızı ile hatasız ve hiçbir gecikme olmadan sanal ortama aktarabiliyor olması. Dahası bu kamera taşınabilir olduğu için herhangi bir sanal gerçeklik birimine (tabii ki öncelik Oculus’da) ya da monitöre kolaylıkla takılabiliyor.

maxresdefault

Oculus, Nimble VR’a ek olarak 3D modelleme şirketi olan 13th Lab ve bir Motion Capture (hareket yakalama) uzmanı olan Chris Briegler’ı da bünyesine kattı. Oculus’un ürünü piyasaya çıkarmadan daha hangi firmalara ve kişilere göz dikeceğini merakla bekliyoruz.

Görsel Kaynak: http://www.engadget.com/