Toronto merkezli bir girişim olan Bionym, tasarladıkları Nymi adlı sıradışı akıllı bileklikle aralarında Salesforce Ventures, Ignition Partners, Relay Ventures ve MasterCard’ın da bulunduğu yatırımcılardan 14 milyon dolar yatırım aldı.

Bionym firmasının geliştirdiği ilk cihaz olan Nymi, içinde gelişmiş bir EKG (elektrokardiyogram) sensörü barındırıyor. Bu sensör bilekliği takan kişinin kalp atışlarını izleyerek kimliğini belirliyor. Yani cihaz, kalp atışlarını parmak izi gibi kullanıyor. Bu şekilde Nymi; bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazlara güvenli bir şekilde bağlanılmasını sağlıyor.

Cihazın çalışma mantığı şu şekilde: Nymi’yi bileğinize taktığınızda, otomatik olarak aktif hale geliyor. Daha sonra EKG sensörüne işaret parmağınızı yerleştiriyorsunuz. Bir titreşim ve LED ışıklarının yanmasından sonra, Nymi sizi tanıyor ve cihazlarınıza otomatik olarak bağlanmanızı sağlıyor. Nymi’yi bileğinizden çıkarana kadar yeniden bir kimlik doğrulama işlemi yapılmasına da gerek kalmıyor.

Nymi, 3 faktörlü bir güvenlik sistemini temel alıyor ve bu 3 faktör; cihaz, kalp ritmi ve bağlanılacak cihazların doğrulanmasını kapsıyor. Ayrıca barındırdığı jiroskop ve ivmeölçer sayesinde hareketlerinizle cihazlarınızı kontrol etmenizi sağlıyor. Bağlı olduğunuz cihazlarla aranızdaki mesafeyi sürekli olarak takip ederek; cihazlarınızla bağlantıda kalmanızı sağlıyor ve tüm bu bağlantıları Bluetooth Low Energy teknolojisi ile gerçekleştiriyor. Geliştiricilerin katkıda bulunabilmesi için Nymi’nin SDK‘sı herkese açık.

Nymi, şimdiye dek yaklaşık 10.000 ön sipariş almış durumda ve hala ön sipariş verilebiliyor. İnternet sitesi üzerinden sipariş edebileceğiniz ve ilk 25.000 kişiye kadar geçerli olan cihazın fiyatı 79$. Daha sonraki siparişler içinse fiyat 99$ olarak belirlenmiş. Nymi’nin siyah, beyaz ve turuncu olmak üzere üç renk seçeneği bulunuyor.

Geleceğe yönelik iyi bir yatırım olarak gözüken Nymi,pratik ve oldukça güvenli. Özellikle tek bir hareketle arabanızın kilidini açabilmeniz ya da temassız ödeme yapabilmeniz, kolaylık sağlamasının yanında tamamen güvenilir. Videosuna da göz atmak istiyorum diyenler, aşağıdan ulaşabilir.

Görsel Kaynak: getnymi.com