“Anahtar yok, problem yok” sloganıyla büyük bir çıkış yakalayan Noke, geliştirdiği asma kilit tasarımıyla CES Design ve Engineering Award gibi ödüllere layık görülmüştü. Noke bu başarılı sürecin ardından; şimdi de bisiklet kilidi olarak geliştirdikleri U-Lock için kolları sıvamış.

Daha önce Noke’de değindiğimiz özelliklerin hemen hepsine U-Lock’da da rastlıyoruz. Tabii konu bisiklet olunca, hırsızların gözünü iyice korkutmak için bu özelliklere bir de alarm eklenmiş.

U-Lock Nasıl Çalışıyor?

Telefonunuzun Bluetooth’u ile etkileşim içinde olan U-Lock’ı, Noke uygulaması üzerinden tek bir dokunuşla açabiliyorsunuz. Bu şekilde anahtar kullanımı minimize ediliyor. Noke, birkaç metrelik alan içerisinde telefonunuzu ya da paylaşıma açtığınız başka bir telefonu bulup, kilidi otomatik olarak açıyor. Bu arada kilidin otomatik açılma özelliğini devre dışı bırakıp, uygulama üzerinden de açabilirsiniz.

Noke_U_Lock 2

Cihaza, ekstra güvenlik için bir de alarm eklenmiş. Eğer hırsız alarma kuruluyken kilidi 3 saniyeden fazla kurcalarsa, alarm devreye giriyor. Alarm 50 metrelik bir alanda duyulabiliyor, bu yüzden o hırsızın vay haline diyebiliriz. Alarmın tek dezavantajı; hareketi algılayabilmek için bir ivmeölçeri aktif hale getiriyor ve bu da U-Lock’ın batarya ömründen yiyor. Batarya ömrü %20’nin altına düştüğünde, telefonunuza uygulama üzerinden bir hatırlatma da gönderiliyor. Ama içiniz rahat olsun çünkü sürekli kullanımda dahi en az 5-6 ay kadar dayanabiliyor.

Noke’den aşina olduğumuz paylaşım özelliği U-Lock’da da bulunuyor. Bu özellik, bisikletinize başka kullanıcıların erişebilmesine olanak sağlıyor. Bu arada bisikletinizi park ettiğiniz yeri unutursanız, Noke uygulaması aracılığıyla GPS üzerinden nereye park ettiğinizi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Quick-Click Acces

Diyelim ki telefonunuzu unuttunuz ya da telefonunuzun şarjı bitti, o zaman ne yapacaksınız? Noke tarafından geliştirilen Quick-Click teknolojisi sayesinde kendi giriş kodunuzu ayarlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla belirlediğiniz kodu girerek U-Lock’ı devre dışı bırakabilirsiniz.

Kullanıcılara farklı renk seçenekleri sunan U-Lock, iOS (7.0 ve üzeri), Android ( Kit Kat 4.4/Jelly Bean 4.3) ve Windows Phone 8.1 cihazları ile uyumlu olarak çalışıyor. Ön siparişlerinin 2015 Eylül ayında dağıtılması beklenen U-Lock’ı, Kickstarter üzerinden 99$’a sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.slashgear.com/