Adını No-Key’den (Anahtarsız)  alan Noke ile asma kilidin şifresini unutmak ya da anahtarı kaybetmek gibi zahmetlerden kurtuluyoruz! David Gengler ve Cameron Gibbs’in kurduğu FŪZ Designs’ın çatısı altında geliştirilen Noke ile modası geçen asma kilitler, tekrar popülerlik kazanabilir.

 

noke-bluetooth-padlock

Noke Nasıl Çalışıyor?

Noke, kilit açma ya da kilitleme işlemlerinin kişinin üzerinde yarattığı baskıyı azaltmak için son derece basit bir kullanım gözetilerek tasarlanmış. Bluetooth 4.0 uyumlu iOS ya da Android cihazınıza rehber uygulamayı indirdikten sonra ürün otomatik olarak telefonunuzu buluyor ve eşleştiriyor.

Cihazın üzerinde bulunan kilide hafifçe bastığınızda, ürünle eşleştirdiğiniz telefonu taramaya başlıyor ve telefon 3 metrelik bir alan içerisindeyse, kilit otomatik olarak açılıyor. Rehber uygulama kilidin menzilini değiştirme konusunda size yardımcı oluyor. Ayrıca Bluetooth 4.0 bağlantı teknolojisi kullandığı için hack’lenmesi zor duruyor. Bunun sebebi Bluetooth 4.0 bağlantılarda, 128-bit’lik şifreleme algoritması kullanılması.

FŪZ Designs, telefon pilinin bitmesi ya da telefonun çalınması ihtimaline karşı mors alfabesini andıran, “Quick-Click” adında bir şifreleme sistemi geliştirmiş. Bu sisteme göre kilidi, özel olarak belirlediğiniz uzun ya da kısa dokunuşlarla açıyorsunuz.

Noke Quick-Click code

Quick-Click şifreleme sisteminin kullanımı.

Eğer bisiklet kullanıyorsanız, Noke ile uyumlu olarak geliştirilen bisiklet kilidi de ilginizi çekecektir. Ürünün fiyatına ek olarak 20$ verirseniz, bu bisiklet kilidinden yararlanmanız mümkün.

e89f8d2f9e3db642548680298a2b6ea4_large

Akıllı asma kilit Noke’nin mobil uygulamasında sunulan “Tek Seferlik” ya da “Sürekli” seçeneklerini kullanarak başkalarına erişim izni verilebiliyor. Ayrıca uygulama erişim geçmişini takip edebildiği için, kimin ne zaman kilidi açtığı görüntüleniyor.

Pilinin yaklaşık olarak 1 sene dayandığı belirtilen Noke’nin pilini değiştirmek için tek yapmanız gereken içini açmak. Bunun bir güvenlik sorunu yaratıp yaratmadığını ürün piyasada kullanıcılar tarafından kullanılmaya başladıktan sonra öğrenebileceğiz.

Akıllı kilit konseptini ev kapısından öteye taşımayı başaran Noke’nin, en çok bisikletlerde tercih edileceği aşikar. Üretiminde su geçirmez, sertleştirilmiş çelik ve bor malzeme kullanılan Noke’u,  Kickstarter üzerinden 59$’a ön sipariş verebilirsiniz.

Buna benzer bir ürün olan TEO’nun 2014’ün ilkbaharında Kickstarter üzerinden başarız bir fonlama girişimi olduğunu hatırlarsak, Noke’yi şimdiden başarılı olarak adledebiliriz.

2015 yılında çıkması beklenen diğer akıllı ürünlere de aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.connectedly.com/