Evlerde kullanılan cihazlar akıllandıkça, onlarla etkileşime geçmek için yeni ve farklı ara yüzlere ihtiyaç duymaya başladık. Ara yüz problemine çözüm bulduğuna inanan bir grup mühendis, kullanıcının parmak hareketlerini algılayabilen Nod adında bir akıllı yüzük geliştirdi.

Bünyesinde Apple, Google ve Samsung gibi teknoloji devlerinde daha önce çalışmış yetenekleri barındıran Nod, Bluetooth 4.0 destekli akıllı telefon, tablet, akıllı televizyon ve saat gibi birçok cihaz ile aktif olarak kullanabileceğiniz evrensel bir kontrol cihazı olarak işlev görüyor. Kullanıcının zorluk yaşamaması için doğal el hareketleri ile çalışan bu akıllı yüzük, Google’ın satın aldığı Nest termostatı ile de uyumlu. Nest’in ısı ayarlarını sanal bir kadranı çevirerek değiştirmeniz mümkün. Basit hareketler eşliğinde evinizin aydınlatma sistemiyle de etkileşime geçebiliyorsunuz.

Yüzüğün dokunmatik düz yüzeyinde, etkileşime geçtiğiniz cihaza göre farklı fonksiyonları kontrol etmenizi sağlayan (televizyonun ses ayarları gibi) iki küçük düğme bulunuyor. Tabletiniz ya da telefonunuz üzerinden yazı yazmak, internette gezinmek veya oyun oynamak Nod’un temel özellikleri arasında sayabiliriz. Bu özelliklerine ek olarak, Kinect ya da Leap Motion gibi hareket algılayıcı cihazlarla eşleşebilen yüzük, oyunculara farklı bir oyun tecrübesi vaat ediyor. OpenSpatial adında çevrim içi bir API platformu sunan Nod ile yüzüğün kullanım alanını daha da genişletmeniz mümkün.

Nod2

Nod birden fazla cihaza aynı anda bağlanabiliyor. Çoklu cihaz kontrolü için geliştirilen akıllı hareket ayrıştırıcı özelliği sayesinde, bağlanmak istediğiniz cihaz el hareketlerinizi tanıyor. Söz konusu özellik sayesinde cihazlar arasında kesintisiz geçiş yapabiliyorsunuz.

Dışında su geçirmez plastik bir kaplama kullanılan Nod’un iç yüzeyinde paslanmaz tıbbi çelik tercih edilmiş. Yüzük hep açık olmasına rağmen şarjı tüm gün boyunca dayanabiliyor ama şarjın gün içerisinde bitmesi ihtimaline karşı ürünün koruyucu kutusunu yanınızda bulundurmanızda fayda var.

2014 baharında piyasaya çıkması beklenen bu akıllı yüzüğün, 12 farklı boyut seçeneği bulunuyor.  Parmak ölçünüze göre ön siparişini verebileceğiniz yüzüğün fiyatı ise 149$.

Görsel Kaynak: http://ifunny.club/