Giderek hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelen akıllı teknolojiler, trafikte de sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Sürüş güvenliğinin sağlanması ve sürücünün işlerinin kolaylaştırılması için çalışmalar yapan Nissan, dünyanın ilk akıllı dikiz aynasını tanıttı.

Akıllı dikiz aynası, özellikle sürücünün arkayı görmesinin mümkün olmadığı zamanlar da kullanılmak üzere tasarlanmış bir cihaz. “Eğer tek bir tuşa basarak nesneleri yok edebilseydiniz ne olurdu?” sloganıyla hareket eden akıllı dikiz aynası, temelde iki bileşenden oluşuyor. İlk ve ana bileşen, araçta sıradan dikiz aynasının yerini alan ve aynı zamanda da LCD ekran olan özel bir ayna. İkinci bileşen ise, aracın arkasına konumlandırılmış olan 1.3MP’lik arka görüş kamerası.

Nissan’ın araçları için geliştirmekte olduğu bu yeni cihaz, alışılagelmiş olan en-boy oranlarına(4:3, 16:9) sahip bir ekran yerine, yine Nissan tarafından geliştirilmiş 4:1 en-boy oranına sahip özel bir ekran kullanıyor. Akıllı dikiz aynası, aynı zamanda arkasındaki düğme sayesinde LCD ekran ve sıradan ayna arasında kolaylıkla geçiş yapmayı da mümkün kılıyor.

Aracın arkasına takılan kamera, sürücü ile arka cam arasındaki engelleri kaldırmanın yanı sıra, sıradan aynaya göre çok daha geniş bir görüş alanı sağlıyor. Üstelik kamera kötü hava şartlarından etkilenmiyor, güneşin konumu ne olursa olsun parlama yapmıyor.

Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan akıllı dikiz aynasının, 2015 yılında üretilecek olan Nissan Rogue’larda opsiyonel olarak geleceği belirtiliyor. Ülkemize satılacak olan araçlarda böyle bir seçeneğin olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

GÖRSEL KAYNAK: http://www.nissanusa.com/