Akıllı ev teknolojileri alanında geliştirilen cihazların bir kısmı sadece belli bir soruna odaklanırken, bazıları da evinizdeki birçok elektrikli cihazı kontrol etmenizi sağlıyor. İşte Ninja Sphere de böyle bir ürün! Ninja Sphere, evinizi tamamen akıllı bir eve dönüştürebiliyor.

Alet, elektrikli eşyalarınızı açık unuttuğunuzda, evden çıkarken anahtarlarınızı unutmak üzere olduğunuzda ya da olağan dışı bir şey sezdiğinde sizi uyarıyor. Ayrıca anahtarlarınız, cüzdanınız, çantanız, evcil hayvanınız ve değerli eşyalarınızı sürekli izleyerek onları kolayca bulmanıza yardımcı oluyor. Firma cihazı tanımlarken, “Onunla yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı!” vurgusunu yapıyor.

Sphere

Uygulamayı Açmanıza Gerek Kalmadan Her Şeyden Haberdar Olun

Ninja Sphere’in özelliklerine şöyle bir göz atacak olursak:

  • Ninja Sphere’in ilk dikkat çeken özelliği uzaktan kontrol sistemi. Sphere’in uzaktan kontrol sistemi, dünyanın ilk lokasyon bazlı uzaktan kontrol sistemi olma özelliğini taşıyor. Sistem sayesinde evinizin herhangi bir yerindeki bir eşyaya rahatlıkla erişebiliyorsunuz. Sphere bunu iOS ve Android’in en son özelliklerini kullanarak gerçekleştiriyor. Ayrıca sistem, kendi ileri seviye lokasyon algoritmalarına sahip.
  • Sphere, ışıkların rengini ve parlaklığını ayarlayabiliyor.
  • Sphere zamanla alışkanlıklarınızı öğreniyor ve olağan dışı bir şey dikkatini çektiğinde bunu size bildiriyor. Örneğin; evde olmadığınız halde klimanız açık. Sphere bunu farkediyor ve size klimayı kapatmak isteyip istemediğinizi soruyor. Üstelik bunun için uygulamayı açmanıza gerek yok. Bildirimler direk telefonunuza geliyor.
  • Evde olmadığınızda evcil hayvanlarınıza sizin yerinize göz kulak olan Sphere, onları sürekli izleyerek nerede olduklarını bilmenizi sağlıyor.
  • Sphere’in “Tag” özelliği sayesinde eşyalarınızı işaretleyebiliyorsunuz. Böylelikle onları sürekli aramanıza gerek kalmıyor. Çünkü Sphere işaretli eşyalarınızı sürekli olarak izliyor ve yerlerini belirliyor. Ayrıca sizin için değerli olan eşyaları işaretleyerek yerleri değiştiğinde Sphere tarafından size haber verilmesini sağlayabiliyorsunuz.
  • Çamaşırlarınız makinede yıkanırken dışarıya çıktığınızı düşünün. Sphere herhangi bir çamaşır makinesinin elektrik kullanımı analiz ederek çamaşırların yıkamasının ne zaman biteceğini hesaplayabiliyor. Bittiğinde ise size haber veriyor.
  •  Ninja Sphere evinize kimin girip çıktığını sürekli olarak takip ediyor. Böylece siz evde değilken, sevdiklerinizin eve varıp varmadığını ya da evde davetsiz bir misafir olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.
  • Sphere evin neresinde olduğunuzu bilir ve sizin için önemli olan ayarları telefonunuz vasıtasıyla size sunar.

Sphere Mevcut Olarak Birçok Cihazı Destekliyor

Ninja Sphere halihazırda birçok cihazı destekliyor. Ayrıca cihaz, açık kaynak kodla geliştirildiğinden isteyen herkes farklı bir cihazı Sphere ile eşleştirebilmek için yazılım geliştirebilir. Bu da Sphere’in desteklediği cihazların sayısının hızla artabileceğini gösteriyor. Ayrıca birçok önemli firmayla da işbirliği yapılmış. Sphere, bu firmaların ürünleriyle tamamen uyumlu olarak çalışıyor. Firmalar arasında Nest ve Pebble gibi sitemizde de yer verdiğimiz ürünler bulunmakta. Diğer ürünleri de aşağıdaki resimde bulabilirsiniz.

Works With

Sphere birçok cihazı desteklemesine rağmen, firma cihazla uyumlu olarak çalışabilen çeşitli cihazlar da geliştirmeyi ihmal etmemiş. Şu anda izleme için geliştirilen “Smart Tag” ve cihazlarınızı çalıştırabilen “Smart Socket” mevcut. Aydınlatma için kullanılabilecek olan “Smart Bulb” ise geliştirme aşamasında.

iOS ve Android için bulunan mobil uygulaması ile aleti yönetmeniz mümkün. Uygulama üzerinde el hareketlerinizle bir takım işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sphere sadece telefon üzerinden kontrol edilmiyor. Sphere’in Spheramid adındaki ileri teknoloji hareket sensörü sayesinde, el hareketlerinizi ve dokunuşunuzu algılayarak bunlara tepkiler veriyor.

Smart Socket

Smart Socket

Tamamen eşsiz bir tasarıma sahip olan Spheramid, Sydney’de Cocreators firması tarafından tasarlandı. Cihazın tasarımının, işlevsel olmasının yanında güzel görünmesine de dikkat edilmiş. Tamamen geri dönüştürülebilir materyaller ile tasarlanan cihazın üstünde bir LED ekrana da yer verilmiş.

Kickstarter‘da 1772 kişi tarafından desteklenen ve toplamda 702.937$ fon sağlayan Ninja Sphere, şu anda ön siparişe açık ve fiyatı 329$. Ön siparişe özel olarak, sevkiyat  ve 1 adet Smart Tag ücretsiz. Ekstra Smart Tag’ın fiyatı 25$, Smart Socket fiyatı ise 55$. Bununla birlikte Ninja Sphere’in Developer Kit‘i de mevcut ve onun fiyatı da 279$.

Görsel Kaynak: ninjablocks.com