Tüketicilerin sanal gerçeklik birimlerine gösterdiği ilgi, geliştiricilere bir sonraki adımı sorgulatmaya başladı bile. Nimble Sense de, sanal gerçeklik ortamında, herhangi bir eldiven ya da konsol kullanımına ihtiyaç duymadan, ellerinizi takip eden bir kamera geliştirdi.

Nimble Sense, gerçek dünyanın 3 boyutlu nokta bulutunu 110 dereceli açı ile yakalamak için kızılötesi lazer ve kamera ikilisine başvuruyor. Cihazı Oculus Rift’in üzerine yerleştirerek kullanabiliyorsunuz. Sahip olduğu düşük gecikme hızı ile el verilerinizi hatasız işleyen bir kameraya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bilgisayar oyunlarında sisteminize bağlı olarak yaşadığınız en ufak bir gecikmenin nelere mal olduğunu düşünürseniz, bu özelliğin ne kadar işe yarayacağını tahmin edebilirsiniz.

Time-of-Fligt derinlik teknolojisinden yararlanan Nimble Sense, elinizin pozisyonunu ve parmak eklemlerini sürekli takip eden ve senkronize bir şekilde sanal ortama aktaran bir yazılıma sahip. Bu sayede kullanıcılar, sanal ortamda bulunan nesneler ile kolay ve kesintiye uğramadan etkileşime geçebiliyor. Doğal olarak Nimble Sense’de geliştiricilerin kurcalayabileceği bir API sunmuş ama açık kaynaklı bir yazılıma sahip değil.

“Dokunduğum şeyi hissetmek istiyorum!” ya da “Ellerimi görsem bana yeter!”… İşte, kullanıcı bu iki durum arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsa, Nimble Sense’in temassal/dokunsal geri bildirimden  yoksun olduğunu bilmesi lazım. Ayrıca piyasada sanal ortamdaki nesneleri hissetmenizi sağlayan cihazların geliştirildiğini göz önünde bulunduracak olursak, Nimble Sense’in küçük bir dezavantajı olduğunu söyleyebiliriz.

Kickstarter üzerinden topladığı 120.000$ üzerinde fon ile hedefine ulaşan Nimble VR’ı, 99$’a sipariş edebilirsiniz. Ürünün Haziran ayında teslim edilmesi bekleniyor. Daha önceden sitemizde yer verdiğimiz Control VR sanal gerçeklik eldiveni ile benzerlik gösteren ürün, fiyatıyla öne çıkıyor.

Görsel Kaynak: http://www.engadget.com/