Yüksek çözünürlüklü sanal gerçeklik teknolojisi alanında öncü bir firma olan NextVR, geçtiğimiz Eylül ayında “Sanal Gerçeklik Dijital Sinema Kamera Sistemi”ni duyurdu. Hemen ardından yine Eylül ayında Amsterdam’da gerçekleşen IBC 2014 fuarında Red Dijital Sinema standında bu cihazı tanıttı. Cihazın Red standında tanıtılmasının sebebi, Red’in 6K çözünürlüğündeki Epic Dragon kameralarını kullanıyor olmasıydı.

Patent başvurusu yapılan bu sistem, sanal gerçeklik görüntüleri için 360 derece yüksek çözünürlüklü stereoskopik video, üç boyutlu ses sağlayan ve yüksek dinamik aralıklı 6 adet dijital sinema kamerasından oluşuyor. Bu kameraların adet fiyatının 31.200$ olduğunu ve buradan yola çıkarak sistemin oldukça yüksek bir maliyete sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak NextVR, bu sistemi satışa çıkarmayacak. Çünkü bu sistemle canlı ve banttan yayın yapmayı planlıyorlar. Bunun yanında, 6K gibi çok yüksek çözünürlükteki bir yayının ortalama hızda internete sahip kullanıcılar için sorun teşkil edeceğini düşünen NextVR ekibi, kendi özel sıkıştırma ve iletme standartlarını kullanarak bu sorunun önüne geçmeyi amaçlamış.

Sanal gerçekliğe yönelik geliştirilen bu dijital kamera sistemi, Samsung Gear VR ve Oculus Rift‘e uygun olarak da içerik üretebilecek. Bu da demek oluyor ki, sanal gerçeklik daha gerçekçi bir hal alacak. Bu zamana kadar sanal gerçeklik üzerine geliştirilen birçok cihaz vardı. Ancak NextVR, bu kamera sistemiyle sanal gerçekliğe yönelik içerik üreten bir cihaz yaparak bir ilki gerçekleştirdi.

Görsel Kaynak: roadtovr.com