Intel ve Cisco’nun önderliğinde gerçekleşen Türkiye’nin ilk Nesnelerin İnterneti Zirvesi, Four Seasons Bosphorus’ta gerçekleşti. Zirve boyunca aldığımız notlara ve paylaşılan önemli tweetlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Serdar Kuzuloğlu’nun sunduğu ve açılış konuşmasını yaptığı zirvede kendisinin de nesnelerin interneti için “şeylerin interneti” terimini kullanmayı tercih ettiğini gördük.

Ardından sahneye çıkan Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, şirket sahipleri ve yetkililerinin ayakta kalmak için 5 yıl içinde firmalarını nasıl bir süreçten geçirmeleri hakkında düşünmeleri gerektiğini vurguladı. “10 yıl içerisinde firmaların 3’te 2’si konumunu kaybedecek vee bu sebepten nesnelerin interneti çok büyük bir önem taşıyor. Hayatta kalmak için değişim gerekli.”

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın da, nesnelerin internetinin 4. büyük devrim olduğundan bahsetti. Bu endüstriyel devrim, diğer devrimlere göre çok daha etkili olacak ve tüm sektörleri etkileyecek. Örnek olarak da Çin’de 600 kişiyle faaliyet gösteren fabrikanın, 60 robota emanet edildiğine değindi. İnsanların kas gücüyle yapacağ işler, nesnelerin interneti ve robotlar sayesinde azalıyor. Nesnelerin internetinin ekonomi ile de alakalı olduğunu ve Forbes ilk 500’de yer alan firmaların %48’inin nesnelerin interneti alanında projeleri olduğunu aktardı.

Ardından gerçekleşen akıllı şehirler panelinde;

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş:

“Bilimkurgu filmleri yavaş yavaş gerçek oluyor. Davranış kalıplarımızı makineler değiştiriyor ve insanlar sosyal ortamlarda konuşmaya alışmışken, yavaş yavaş makinelerle de konuşmaya başlıyorlar.Bundan sonra da makineler birbirleriyle konuşacak.”

Kendisini insanla teknoloji arasında bir çöpçatan olarak tanımlayan Hakan Ateş, Denizbank’ın FastPay projesinin yakında para çekiminde ve sıra alımında da kolaylık getireceğini vurguladı.

GE Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay:

“Biz dijital bir teknoloji şirketiyiz. Büyük veriyi kullanarak problemler çok daha önceden görülüp, çözülebiliyor. Özellikle hastanelere ve havaalanlarına deneyimlerimizi paylaşıyoruz.”

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz:

“Teknolojide sonsuz bir ufuk var. Herkes şu an akıllı ürünleri konuşuyor ama bizim ineklerimiz zaten akıllı. Onları içerisinde çip bulunan kolyeleri sayesinde dinliyor, izliyor ve ona göre önlemler alıyoruz. Böylece onlar akıllandıkça doğal lezzetin güvencesi de artıyor.”

Keyifli bir konuşma yapan Muharrem Yılmaz’ın: gelen yeni teknolojinin nasıl kullanılacağı da mutlaka öğrenilmeli ve bizdeki veri ambarı, yem ambarından çok daha büyük sözleri de dikkat çekti.

Odeabank CTO’su Tayfun Küçük:

“Müşterilerimiz dijitalleştiğinden, onları takip etmek zorundayız. Tabii onlara sunduğumuz servisi de. Agent’larımızın kullandığı tabletlerin ön kameraları sayesinde; konuşma sırasında ne kadar gülümsediklerini anlayabiliyoruz. Böylece gülümseyen agentlarımıza puan veriyoruz. Yeni nesil bankaları sevmiyor. En az sevdiği markaların arasında 4 tane banka mevcut. Google, Apple gibi şirketlerin banka açmasını istiyorlar.”

Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan:

“Dijital devrim oldu ve henüz çok başındayız. Buna bir çağın başlangıcı da diyebiliriz. 2025 yılında baya değişiklik olacağı söyleniyor. Yaratıcı fikirlere ve yaratıcı insanlara ihtiyacımız var. Startuplar harekete geçmeli. Avrupa’nın şu an tek odak noktası endüstri 4.0 olmuş durumda. Biz de bir şekilde ayak uydurmalıyız. ”

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu:

“Nesnelerin interneti ve bulutu birlikte düşünüyoruz. Veri deposu yaratılmamışsa, datalardan hiçbir verim alınamaz. Ayrıca verinin nasıl işlendiği de çok önemli. Ülkemizde hackathonlar artıyor. Bunları daha fazla sayıda yapmamız gerek. Böylece Made In Turkey ürünler çıkabilir.

Panelin ardından INTEL IoT EMEA Başkanı Rod O’Shea sahneye çıktı ve nesnelerin interneti pazarının ne kadar büyük bir pazar olduğundan, perakendecilik sektöründeki öneminden ve yapılacak olan işbirliklerinin çok kritik olduğuna değindi.

Sonrasında Cisco’dan Anıl Menon, trendlerin global akımı şekillendirdiğine değindi. Şehirlerin çok daha hızlı bir şekilde kentleştiğini ve bununda trafiğe, fakirliğe, suç oranlarında artışa ve sürdürülebilirlikte sorunlara sebep olacağından bahsetti. En fazla büyüyen şehirler arasında Türkiye’nin İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa ile yer alması ilgi çekiciydi. Çin bu tabloda 5 şehirle vardı ve Dubai’de diğer şehirdi. İnternetin yavaş yavaş videoya kaydığını ve bu trendin daha da artacağını vurguladı. Yakın zamanda doktora gitmeden, sağlık kontrölümüzü yaptıracağımızı da belirtti.

Yemek öncesinde gerçekleşen başarı hikayeleri panelinde;

Intel Türkiye Nesnelerin İnterneti ve Gömülü Sistemler Bölge Satış Direktörü Uygar Doyuran:

“Nesnelerin internetinin milyar dolarlık bir şirketi yok. Hiç hata yapmamış kişi, hiçbirşey denememiştir. Bu şirket neden aramızdan çıkmasın?”

Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç:

Veri analizinin nesnelerin interneti alanında çok önemli olduğu vurgulayan Cavit Yantaç, Turkcell’in de desteklediği tarım odaklı nesnelerin interneti firması Doktar‘ı örnek gösterdi. Doktar bilgiyi analiz ediyor ve tarla sahibine aktarıyor. Don olayından önce SMS yoluyla çiftçilere haber veriyor.

Migros Bilgi Teknolojileri, İş Geliştirme ve Ar-Ge Merkezi Direktörü Kerim Tatlıcı:

“Bilgiyi süz ve karar alınacak hale getir. Elimizdeki datayı daha verimli kullanarak müşterilerimize daha farklı şekilde ulaşmak istiyoruz. Kişiye özel kampanyalar, kişiye özel sanal market arama motoru, free wifi, kişiye uygun ürünü tam zamanında çıkarmak projelerimiz arasında. Video datasını, gerçek data ile birleştirmeye de başladık.”

DAI-Labor Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Şahin Albayrak:

“Nesnelerin internetinin önündeki en büyük engel, çok fazla çeşitlilik var. Bunlar birbirine entegre olmalı.

Teknosa Bilgi Sistemleri Direktörü Tunç Şenyol:

“Datalarla aksiyon alınmalı. Aksiyon alınmayan datanın tutulmasının hiçbir anlamı yoktur. Arka tarafta tuttuğumuz datalardan, kimin neye ihtiyaç duyduğunuz anlayabiliyoruz. İleride çocuğuna ipad kılıfı alan müşteriye, Teknosa neden bebek bezi satmasın?

Tunç Şenyol’un değindiğinin benzerini Target perakende zinciri yaşamıştı.

ARDIC Technology Kurucusu Tunç Kahveci:

“Kendimizi service provider olarak görüyoruz. Bizim yola çıkış noktamız Android. Android’in ileride – özellikle nesnelerin interneti alanında –  kilit rol oynayacağını çok önceden gördük. Başarı ayrıntılarda gizlidir lafını seviyoruz.”

Beşiktaş Jimnastik Kulübü CMO’su Umut Kutlu:

“Beşiktaş’ın yeni stadı Avrupa’nın en iyisi olacak. Taraftarlar çok ayrı bir deneyim yaşayacak ve tabii ki akıllı bir stat olacak. Vodafone GSM altyapısı kullanılacak ve kimse internet sıkıntısı yaşamayacak. İnternete kolay bir şekilde erişim sağlanacak. 800 büyük ekran, 20 interaktif kiosk ve koltukların kafalarında tabletler olacak. Stad için arena uygulaması yazılacak ve böylece gelenlerin daha fazla eğlenmesi sağlanacak. Maç görüntüleri ve önemli anlar maç anında paylaşılacak. Vodafone Arena şehir için çok amaçlı bir kompleks yerine geçecek ve burada restoran, müze ve konser alanları da olacak.”

Öğle yemeği arasından sonra konuşan Internet of Things Council Başkanı Rob Van Kranenburg, verinin günümüzün altını olduğunu vurguladı. Nesnelerin interneti alanında mutlaka işbirlikleri yapılması gerektiğine de değindi.

Ardından gerçekleşen akıllı şehirler panelinde;

İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Hakkı Tok: “İletişim insanların ve şehirlerin en önemli konusu. Hedeflerimiz arasında; çalışanların hayatta verimliliğini arttırmak ve şehirde yaşayan insanların hayatını kolaylaştırmak var. Önümüzdeki yıl İstanbul’un akıllı şehir stratejisini oluşturacağız.                      

Türk Telekom Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca: “Nesnelerin internetinin kullanılacağı alanlar arasında sağlık, ulaşım ve akıllı uygulamalar başı çekiyor.”

NEF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erden Timur:

“Akıllı evi 11 sene önce RF sistemi ile yaptık. Fakat o dönem kimse anlamamıştı. Evimizde bizim gibi duygusal olacak. Şimdi akıllı ev üzerine çalışan bir firma ile ortaklığımız mevcut. Burada daha verimli ilerleyebiliyoruz.” NEF’in Türkiye’nin en çok satan konut firması olduğunu da belirten Erden Timur, girişimcinin aşk ile çalışması gerektiğini belirterek konuşmasını bitirdi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak:

“İlerleyen dönemde robotlar saç traşını yapabilir. Peki dedikodu da yapabilecekler mi? Kentler rant yaratanlar ve değer yaratanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Biz değer yaratmayı seçtik ve AŞK(Akıllı Şehir Kullanıcısı) projesini başlattık. Aşk’a gelen Lüleburgaz’da; evde bir sıkıntınız olduğunda hızlıca itfaiye, polis ve ambulansa ulaşabiliyorsunuz.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy:

“Akıllı şehir bir ekosistem işi. Yapımı kolay değil. İzmir Belediyesi ile akıllı kavşak uygulaması gerçekleştirdik. Yapmayı düşündüğümüz akıllı konteynır ve akıllı ulaşım fikirleri de mevcut. Yakın zamanda “Yarına Hazır” belediyeler ve şehirler projelerini duyuracağız.”

İETT Akıllı Ulaşım Sistemleri Müdürü Kenan Kılavuz:

“İstanbul’da 6000 otobüs faaliyet gösteriyor ve Avrupa’nın en genç otobüs filosuna sahibiz. Bu otobüslerin 1500’ünde ücretsiz kablosuz internet hizmeti veriliyor. Ayrıca usb ile şarj imkanı sunan otobüslerimiz de mevcut. İstanbulkart kullanıcılarına bir sürpriz yapmaya başladık ve doğumgünlerinde kartlarını okuttuklarında tebrik mesajı ile karşılaşıyorlar.İstanbulkart 2013 yılında dünyanın en güvenilir teknolojisi ödülünü aldı.”

Kılavuz İETT’nin Mobilet ve Nasıl Giderim uygulamalarını da paylaştı.

Zirvede genellikle konuşmacıların söyledikleri arasında verinin çok değerli olduğu ve bunu verimli bir şekilde kullanmak için iyi analize ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Nesnelerin internetinin çok büyük bir pazar olduğu ve startuplar için değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğuna değinildi. Yalnız Serdar Kuzuloğlu’nun aktardığı Çin atasözünü ve Erden Timur’un aktardığı Yunus Emre deyişlerini unutmamak gerek.

Serdar Kuzuloğlu: Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın.

Erden Timur: Aşk ile yola çıkan sırtında dünyayı taşır. Aşksız yürüyen beden diye bir ceset taşır.

Keyif aldığım Türkiye’nin ilk nesnelerin interneti zirvesinin önümüzdeki senelerde de gerçekleşmesini umuyoruz. Davet edenlere teşekkür ediyorum.