Tarımdan perakendeye, IoT pek çok sektörü ve şirketlerin iş yapış biçimlerini değiştiriyor. Her geçen gün daha fazla gün yüzüne çıkan bu değişim; akıllı sistemlerin, akıllı planlamalar ve stratejiler doğrultusunda iş yapış biçimlerini de önemli biçimde iyileştirmesine neden oluyor. Barcelona’da geçen ay düzenlenen IoT World Congress’de (Dünya IoT Kongresi) bu alandaki son gelişmeler gözler önüne serildi. Ben de Business Insider tarafından yayınlanan bir article’dan yararlanarak, bu hafta IoT’nin ciddi anlamda etki ettiği ve dönüştürdüğü 6 endüstriden bahsetmek istedim.

Tarım

Tarım sektörü, IoT’yi ve IoT uygulamalarını ciddi anlamda benimsemeye başlamış durumda. BI Intelligence’a göre, 2015’de 30 milyon olan tarımda kullanılan IoT cihazlar, 2020’ye kadar 75 milyona çıkacak. Çiftçiler, bugün itibariyle yetiştirdikleri mahsullere ve hayvanlarına yönelik datayı farklı pek çok biçimde toplamaktalar. Örneğin, traktörlere takılan sensörler ile ekinlerin verimleri takip edilebilmekte. Bu sensör sistemlerinin, gelişmiş data analiz sistemleri ile entegre edilmesi sonucunda, çiftçiler ürünlerin en uygun ekim zamanları ile verimlerini optimize edebilmekteler.

Edyn adlı ürün, bu alanda faaliyet gösteren ürünlerden biri.

Sağlık

Sağlık sektörünün bağlantılı hale gelmesi, sadece işlerin daha verimli hale gelmesini değil, aynı zamanda hastalar açısından da çok daha iyi hizmetler sağlanması anlamına gelmekte. Medikal cihazlarının Internete bağlanması ile, sağlık personeli ihtiyaç doğrultusunda, anında hastaya müdahale etmek üzere bilgilendirilmekte. Bu kulağa oldukça basit gelebilir, fakat hastane gibi kritik alanlarda, medikal cihazların bu denli destekleyici kullanımı yaşamla ölüm arasındaki kritik çizgide, çok önemli farka neden oluyor. GE Digital’dan sorumlu üst düzey bir yöneticiye göre, sensorlerin sağlık alanında kullanımı ve bu sensörlerden data elde edilmesi, cihazların nasıl kullanıldığı ve müdahaleleri daha iyi anlamlandırma adına da çok önemli veri sağlamakta.

Perakende

Perakende sektöründe de bu aralar en önemli gündem maddelerinden biri dijital dönüşüm. Örneğin, son zamanlarda perakende de bluetooth teknolojisinden yararlanarak “beacon” denilen sensörler ile müşterinin anlık lokasyonunu belirleyen; bu sayede de müşteri iletişimini daha kişisel hale getiren uygulamalar oldukça revaçta. Eğer müşterinin perakende zincirine ait bir mobil uygulaması varsa, mağazanın önünden geçerken ya da mağaza içerisinde, kendilerine yönelik indirim ve kampanyalara yönelik uyarılmakta, ilgilendikleri ürünlere yönelik bilgilendirmeler almakta ve kişisel bir takım fırsatlardan yararlanabilmekteler. Beacon uygulamalarının bluetooth tabanlı olması, erişilen kitleyi oldukça sınırladığı için son zamanlarda benzer uygulamaların wi-fi modemler üzerinden sağlanması perakende sektöründe artan odaklardan biri.

Ulaşım

Ulaşımda IoT, tedarik zincirine yönelik lojistik uygulamalardan toplu taşımaya kadar pek çok alanda kullanılmakta. Örneğin, özellikle gıda ürünleri taşıyan nakliye araçlarında kullanılan sensörler, sıcaklığı ölçerek ürünlerin güvenli bir şekilde teslim noktalarına ulaşıp ulaşmadıklarının takibini sağlamakta. Sensorler ve sensörlerin sağladığı datayı yorumlayan yazılımlar ayrıca, kamyon ya da otobüs gibi araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak adına sürücüleri uyarmaktalar. Araçlarda kullanılan IoT sistemler sürücünün aracı ne kadar güvenli kullandığına yönelik bilgi sağlamakta, ayrıca bakım ihtiyaçlarına yönelik anında uyarı yaparak bakım istasyonlarında otomatik rezervasyon yapmaktalar. İlerleyen dönemlerde, bağlantılı altyapının bağlantılı araçlar ile birlikte çalışması trafiği azaltmak ve kazaları önlemek açısından da kullanılacak.

Enerji

IoT enerji firmalarının iş yapış şekillerini de oldukça etkilemekte. Örneğin, akıllı sayaçlar oldukça verimli bir IoT uygulaması olarak gün geçtikçe yaygınlaşan bir çözüm. Akıllı sayaçlar yardımı ile kullanıcıların her birinin enerji kullanımı anlık olarak erişilmekte ve enerji sağlayıcının merkezi sisteminde tutulmakta. İki yönlü haberleşme sayesinde de akıllı sayaçlar üzerinden fatura sağlayıcı firmalara talebe yönelik data sağlanarak, kullanıma yönelik tahminler çok daha verimli hale getirilmekte, kesintilere yönelik anlık önlemler alınabilmekte ve gerekli onarımlara yönelik bilgilendirmeler gerçekleştirilmekte.

Bu alana Cosa Akıllı Kombi ve Klima Kiti‘ni dahil edebiliriz.

Üretim

Üretim, belki de IoT tarafından etkilenen en temel endüstri. BI Intelligence’ın öngörüsüne göre global çapta üreticiler 2020’de kadar $70 milyar IoT çözümlerine yatırım yapacak (bu yatırım 2015’de $29 milyar seviyesindeydi). Tüm sektörlerdeki üreticiler fabrikalarını bağlantılı hale getirerek daha verimli ve üretken olmayı hedefliyorlar. Fabrikalardaki ekipmanlara yerleştirilen sensörler ile bu cihazların üretim esnasındaki performansları anlık olarak izlenebiliyor. Bu sayede sadece üretim hattında bir sorun olduğunda direkt müdahale imkanı sağlanmıyor, aynı zamanda sistemin nasıl daha faydalı çalışabileceğine yönelik olarak da öngörü sağlıyor. Endüstri 4.0 olarak adlandırılan, üretim süreçlerinin daha bağlantılı ve akıllı hale gelerek, tüm süreçlerde yüksek verimlilik sağlanması olarak kısaca tanımlanabilen, süreç ile üretimde çok daha fazla IoT’den bahsediliyor olacak.

Yazar Hakkında

Editör

IoT teknoloji girişimcisi Ergi Şener, yeni nesil ödeme sistemleri ve mobil teknolojiler konusunda, özellikle start-up lar, yeni iş geliştirme ve inovasyon yönetimi odaklarında tecrübeli bir isim. Şener’in inovatif ve yeni teknolojilerin pazara sunulması ve dijital ödeme stratejilerinde uluslararası alanda bilinirliği uzmanlığı bulunuyor.

İlgili Yazılar