Arabaları, evleri, giyilebilir teknolojileri, günlük kullanım ürünlerini, hatta stadyumları, şehirleri “bulut”a bağlayan ve akıl kazandıran IoT 2016’da da tekoloji alanındaki en sıcak gündem maddelerinden birini oluşturmayı sürdürecek. Bu kadar popular olmasına ve sürekli kullanılmasına ragmen, araştırma şirketi Accenture’un bir araştırmasına göre tüketicilerin %87 gibi büyük bir oranı, hala IoT’nin ne anlam ifade ettiğini ve IoT’den nasıl yararlanacaklarını bilmiyorlar. IoT’nin iş hayatına etkisini ve bu uygulamalardan nasıl yarar sağlanacağını bilmeyen neredeyse bu oran kadar yönetici kitlesi olduğuna da eminim. Durum buyken, bu hafta herkesin IoT ile ilgili bilmesi gereken 6 istatistiği paylaşmak istedim.

1) 2020’ye kadar 50 ila 200 milyar arası bağlantılı (connected) cihaz olacak:

Network teknolojileri üzerinde faaliyet gösteren en büyük şirketlerden olan Cisco’nun tahminine göre, bugün itibariyle 15 milyar olan bağlantılı cihaz sayısı, 2020’ye kadar dünya genelinde 50 milyara ulaşacak. Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Intel ise bu konuda daha agresif bir tahmin ileri sürerek, 2020’ye kadar 200 milyara yakın cihazın bağlantılı olacağını iddia ediyor.

IoT uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte, pek çok firma ölçeklenebilir çözümler sunmak adına çalışmalara başlamış durumda. Cisco, biriken verileri analiz eden analitik sistemlere ve yeni tehditlere yönelik siber güvenlik çözümlerine odaklanmışken; Intel ve Qualcomm giyilebilir cihazlar, drone lar ve diğer bağlantılı cihazlara yönelik düşük güç gerektiren IoT chip lerini lanse etmeye başladı.

2) 2020’ye kadar $1,7 trilyonluk harcama olacak:

Araştırma firması IDC’nin tahminine göre de IoT cihazlar ve servislere yönelik harcamalar $656 milyardan (2014 verisi), 2020’ye kadar $1.7 trilyona ulaşacak. Bu büyümenin, artan cihaz sayısı, buna bağlı olarak gelişen bağlantı çözümleri ve IT servislerinden kaynaklanacağı beklenmekte.
IDC’nin inancına göre, bu büyüme IoT platformlarına, uygulamalara yönelik yazılımlara ve cihaz yönetimi için bulut tabanlı çözümlere olan talebi tetikleyecek.

3) $79 milyar’lık akıllı ev endüstrisi:

Harbor Research ve Postscapes’e göre akıllı ev endüstrisi 2014 yılında $79.4 milyarlık gelir yarattı. Bu miktarın akıllı cihazlara yönelik farkındalığın artması ile daha da çok yükseleceği düşünülüyor. Bu alanda pazara erken giriş yaparak, “first mover” (pazara ilk giren) avantajını yakalamayı hedefleyen firmaların başında Samsung, Apple ve Google gibi teknoloji devleri bulunuyor. Alphabet olarak adlandırılan Google’un yeni organizasyon yapısında tamamen IoT’ye odaklı bir dikey bulunmasının ve Nest’e yapılan devasa yatırımın sebeplerinden biri de bu alanda öncü olabilmek.

Samsung da 2014 yılında, akıllı ev üzerinde çalışmalar gerçekleştiren SmartThings firmasını satınalmıştı. Bunun altında, çeşitli akıllı cihazları kendi ev otomasyon sistmine bağlama amacı yatıyor. Apple ise, kısa bir sure önce, benzer biçimde çeşitli ev eşyalarını iOS’e bağlamayı sağlayan HomeKit adındaki servisini duyurmuştu. Alphabet’in Nest termostatı ve DropCam’i akıllı evleri Google ekosistemine bağlamayı sağlıyor. Tüm bu yeni oluşumlar ve servisler, akıllı cihazlar ve evler arasındaki bağı sağlamlaştırıyor.

Meet the 3rd generation Nest Learning Thermostat:

Samsung SmartThings:

Introduction to HomeKit:

4) 2020’ye kadar arabaların %90’ı bağlantılı olacak:

İspanyol mobil network operatorü Telefonica’ya göre 2020’ye kadar arabaların %90’ının online olması bekleniyor (2012’de bu oranın %2 seviyesinde olduğu akla gelince, artış miktarı daha da çarpıcı bir hale geliyor). Bu artış ile birlikte araç içi bilgi – eğlence sistemleri, sürücüsüz araç teknolojileri ve gömülü işletim sistemlerinin pazara girişi ve yaygınlaşması hızlanacak.
Yazılım tarafında, Apple CarPlay’i, Google da Android Auto’su ile araçların gösterge paneline hakim olma yarışına şimdiden girmiş durumda. Google, 2012’den beri sürücüsüz araçlara yönelik San Francisco’da çalışmalar gerçekleştirmekte ve sürücüsüz araç denemelerini sıklaştırmakta; Apple da geçen yıl bu alanda bir sürücüsüz araç çıkaracağını açıklamıştı.

Google’ın Sürücüsüz Arabası

Volvo’nun Sürücüsüz Arabası

Donanım tarafında da NVIDIA’nın Tegra chip leri şu an için bağlantılı araç pazarına hakim durumda. Son zamanlarda Mercedes-Benz, Audi, Porsche, Bentley ve diğer otomotiv üreticileri NVIDIA destekli dijital kokpite sahip konsept araçlarını görücüye çıkarmaya başladılar. Bununla birlikte, Qualcomm ve Intel gibi devlerin de bu pazara yönelik agresif planları bulunuyor. Bu yılki Consumer Electronics Show’da (CES), Qualcomm araçlara yönelik yeni Snapdragon chip lerini tanıttı.

5) 2019’a kadar 173.4 milyon giyilebilir cihaz olacak:

Akıllı saatler ve aktivite takip cihazları niş bir segmente yönelik ürünler olarak düşünülürken, özellikle Apple Watch, Android Wear cihazlar ve Fitbit gibi aktivite takip bilekliklerini moda ile buluşturan firmalar, giyilebilir teknolojileri geniş kitlelere tanıtmayı ve kullandırmayı başardı. Bunun sonucunda da, IDC’ye göre 2014’de 76,1 milyon olan global giyilebilir cihaz dağıtımının, 2019’a kadar 173,4 milyonu bulması bekleniyor.

Apple Watch:

Fitbit Blaze:

Giyilebilir teknolojiler akıllı evler ve bağlantılı arabalarla da senkronize çalışarak, kapıları açma, ışıkları açıp kapatma, akıllı cihazlarla uzaktan haberleşerek yeni pek çok uygulamayı destekleme amaçlı da kullanılabilecek.

6) Endüstriyel Internet, China General Electric’den daha büyük.

Önümüzdeki 20 yıl içerisinde, “Endüstriyel Internet” olarak tanımlanan pazarın, global GDP’ye $10 ile $15 trilyon katkı sağlaması bekleniyor. Bunu daha iyi anlamak adına, Çin’in GDP’sinin $10 trilyonun üzerinde olduğunu, Amerika’nın da of $17 trilyonluk GDP’si olduğunu hatırlamakta yarar var.
Bu da artık sanayide süreçlerin daha fazla otomatikleşmeye ve buluta bağlı hale gelmeye bağlayacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak da endüstriyel üretim verimliliğinde ve hızda önemli gelişmeler görülecek.

Görsel kaynak: wired.com