Akıllı telefon pazarı hızla büyümeye devam ediyor. Her gün yeni bir akıllı telefon piyasaya sürülüyor, gelişen özellikleri ve büyüyen ekranlarıyla akıllı telefonlar kullanıcıların ceplerine girebilmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Giyilebilir cihazlar ise henüz, akıllı telefonlarımıza bağımlı birer köle statüsündeler adeta. Ancak 20 yaşındaki bir girişimci tarafından kurulan Neptune, bunu değiştirmeyi hedefliyor.

Günümüzde akıllı saat ve akıllı telefonların işleyişi neredeyse tüm marka ve modeller için aynı. Telefonlarımız, karmaşık işlemlerin yürütüldüğü ve daha gelişmiş özelliklere sahip olan ana unsurken, akıllı saatler daha az işleve sahip ve teknik özellikler bakımından da daha az gelişmiş olan yan unsurlar. Neptune Duo, tam anlamıyla bu ilişkiyi tersine çeviren yeni bir akıllı saat.

Neptune Duo, Hub ve Pocket olmak üzere iki ayrı cihazdan oluşuyor. Hub, yani akıllı saat, Android Lollipop işletim sistemine sahip ve bir akıllı telefonun tüm özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Hub’ın teknik özellikleri kısaca;

  • 4 çekirdekli işlemci,
  • 4G,
  • Bluetooth,
  • Wi-Fi,
  • GPS,
  • NFC

şeklinde sıralanabilir. Neptune Duo ikilisinde akıllı telefonun yerini alan cihaz ise Pocket. Pocket, 8 MP arka ve 2 MP ön kameraya sahip olan 5 inç boyutunda bir ekran. Hub’a bağlanarak saatte yürütülmekte olan işlemlere yalnızca bir arayüz görevi üstlenen Pocket, düşük maliyetli ve değiştirilebilir olduğundan kaybolmasından korkmanıza da gerek kalmıyor. Üstelik kullanıcının kişisel bilgilerinin tamamı Hub’da depolandığından, Pocket’lar kullanıcılar arasında değiştirilerek de kullanılabiliyor.

Neptune Hub Uygulamarı

Neptune Duo’da yer alan her iki cihazında oldukça şık tasarlanmış olduğunu belirtmekte fayda var. Hub, kullanıcının bileğinde zarif duruşu ve günlük kullanıma uygun tasarımı ile dikkat çekerken; Pocket, inceliği ve dokunmatik ekranıyla bir akıllı telefonu aratmıyor.

Girişimin kurucusu Simon Tian tarafından köle-efendi ilişkisi şeklinde tanımlanan, günümüz akıllı telefonları ve akıllı saatleri arasındaki ilişki değişir mi bilinmez. Ancak konuya yaklaşımı ile rakiplerinden farklı bir yol izlemekte olan Neptune’un yenilikçi bir şirket olduğu yadsınamaz bir gerçek. Neptune Duo ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz, ürünün web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.getneptune.com/