Meydan Levy, Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi’nde bir bitirme projesi olan “Neo Fruits” adında akıllı ve ilginç bir proje geliştirdi. Neo Meyve bir çeşit yapay meyve projesidir. Levy, proje kapsamında beş çeşit yenilebilir yapay meyve oluşturdu.

Organik bir bileşik olan yarı saydam selülozdan 3D olarak basılmış yumuşak kılıflar meyvelere şekil verir ve bir kabuk görevi görür. Meyvenin içeriği ise 4D ile basılır ardından selüloz kabukların içine enjekte edilir.

Bu proje, tüm gıdalarımızı yapay olarak üreteceğimiz gelecekteki bir senaryoya odaklanarak Spekülatif Teknolojik Tasarım Projesi olarak düşünülebilir. Meydan Levy, insanoğlunun beslenme kaynağının en eski insan uyumlu gıdası ve ana bileşeni olan meyve dünyasına odaklanmayı seçti.

Meyve, insanlığa fizyolojik katkısının yanı sıra, sayısız nesiller için insan kültürünü etkileyen ve (tüm formlarında, renklerinde, zevklerinde, görünümlerinde ve dokularındaki zenginliği ve çeşitliliği ile) tutkuyu yönetme gücüne sahip olan kültürel bir simge görevi görür ve doğa ile olan kültürel bağlarımızı yenileme görevini üstlenir.

Dünya nüfusu hızla büyüyor ve gıda tüketimine olan talebi her zamankinden daha fazla artırıyor.

Modern Tarım, tarım alanlarını genişleterek, kimyasal arttırıcılar, gübreler ve genetik modifikasyon kullanarak bu artan talebe ulaşmak için çeşitli yöntemler kullanmaktadır.

Bu yöntemler daha fazla gıdayı daha hızlı, ancak yüksek bir fiyata büyütmeye yardımcı olmuştu. İlk olarak, hava, toprak ve su kirliliği, tüketilen meyve ve sebzelere nüfuz eder. İkincisi, tarım alanlarını genişleterek konut alanlarını azaltılır. Ve son olarak, genetik modifikasyonun yarattığı estetik standartları karşılamadığı için atılan büyük miktarlarda meyve ve sebzeler maalesef atılır.

Neo Meyveler Nasıl Yapılıyor?

Neo Meyve, şekli ve içeriği yeme deneyimi için kritik olarak görülen geleceğin yiyeceklerini sunarak bu boşluğu doldurmayı amaçlıyor.

Levy, işlemi 4D baskı olarak tanımlıyor, çünkü geleneksel 3D baskının aksine, meyvenin son şekli yazıcıdan çıktıktan sonra değişebiliyor.

Günümüzde teknoloji, 4D yazıcılarla sonsuz seçeneklerin oluşturulmasını sağlıyor. Neo Meyveler, bu teknolojide organik bir malzeme olan selüloz kullanılarak üretilmektedir. Bu malzeme yapı ve içerik için kullanılabilir. Selülozdan yapılmış düz bir kabuk ve dolgu yapısı oluşturdular. Bu kuru yapının içine meyve içeriğini oluşturacak olan fitokimyasallarla zenginleştirilmiştir. Bu meyvelerin yapısında mikro tüpler uygulandı. Baskı sonrası, mikro tüplere mineral ve vitamin bakımından zengin sıvılar enjekte edilecektir. Enjekte edilen sıvı ile meyve canlanır. Sıvıdan sonra meyvenin hacmi, rengi, dokusu, lezzeti ve son yapısı ortaya çıkar. Sıvı, 4D baskı ile nesneyi basılı bir nesneden hayati bir varlığa dönüştürür .

Ayrıca baskı sonrası objeyi yeniden şekillendirmek için su enjeksiyonu yapılmaktadır.

Bununla birlikte, Levy’nin Neo Meyvesinin her biri, gerçek meyvenin tadını taklit etmek yerine, bir dizi temel bileşenden birleştirilen eşsiz bir tada sahiptir. Levy, “Hemen hemen her maddeden yağ, lezzet ve koku almamı sağlayan bir cihaz geliştirdim ve çeşitli ve ilginç tat ve koku kombinasyonları ile deney yapmamı sağlıyor.” ifadelerini kullandı. 

“Dokuları moleküler pişirme konusunda uzman şefler yardımıyla geliştirdim ve her meyve için uygun renk ve dokuyu üretmek için mevcut yenilebilir hammaddeleri araştırdım.”

Bu teknoloji, gelecekteki gıdaları renkli ve yaratıcı bir şekilde, yaygın vizyonundan çok farklı olarak düşünmemizi sağlayacak. Bu vizyon, çevreyi düşünürken sağlık ve beslenmeyi de göz önünde bulunduracak.

“Ana odak noktam tasarım ve doğada tüm taraflara fayda sağlayacak bir yemek deneyimi yaratmaktı.”

 

Kaynaklar:

https://www.metalocus.es/en/news/neo-fruit-meydan-levy-suggested-future-food-consumption

Meydan Levy creates 4D-printed artificial fruit filled with nutrients