Akıllı telefonlarımız, işlerimizi büyük ölçüde kolaylaştırsalar da hala trafik için büyük bir tehlike oluşturuyorlar. Öyle ki araç kullanırken telefonunuzla ilgilenmenin sonuçları, bazen çok ağır olabiliyor. Trafikte güvenliği artırmayı hedefleyen Navdy sayesinde, artık gözlerinizi yoldan ayırmadan bildirimlerinizi görebilir ve sürüş deneyimi için özelleştirilmiş uygulamaları kullanabilirsiniz.

Navdy, gelişmiş özelliklere sahip bir Bluetooth araç kiti. Onu şimdiye dek üretilmiş araç kitlerinden ayıran en büyük özelliği ise HUD (Head-Up Display) adında şeffaf bir ekrana sahip olması. Navdy’nin arayüzü; yüksek kaliteli bir projektör ve HUD yardımı ile, sürücünün yaklaşık olarak iki metre önüne yansıtılıyor. Böylece dikkatinizi yoldan ayırmadan Navdy’nin uygulamalarını kullanabiliyorsunuz.

Navdy İle Gözlerinizi Yoldan Ayırmayın

Navdy’nin Özellikleri

Android veya iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonunuza, Bluetooth 4.0 üzerinden bağlanan Navdy, üç temel konu üzerine yoğunlaşıyor. Bunlar; iletişim, navigasyon ve müzik.

İletişim ve müzik alanında hemen hemen her uygulama ile uyumlu olarak çalışabilen cihaz, gelen bildirim ve mesajları sesli okuma özelliğine sahip. Ayrıca Navdy’yi kontrol etmek için düğmelere basmanıza veya ekrana dokunmanıza da gerek yok. Cihazı Siri ve Google Now’dan aşina olduğunuz sesli komutlar ile kontrol edebilir ve el hareketlerinizi kullanarak bildirimleri silmek, çağrıları cevaplamak gibi basit işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Navigasyon özelliği de hayli gelişmiş olan Navdy, Google Maps alt yapısı kullanıyor ve HUD üzerinde rotanızı adım adım görüntülüyor. Navigasyonu kullanırken bir bildirim veya çağrı gelse bile, ekran ikiye bölündüğünden, yön bilgileri ekrandan kaybolmuyor.

Navdy İle Aynı Anda Birden Fazla Uygulmayı Kullanabilirisiniz

Navdy’nin ön plana çıkan diğer bir özelliği de otomobilin bilgisayarına bağlanarak araç ile ilgili yağ oranı, su oranı gibi bilgilere erişebilmesi. Üstelik otomobilinizi cihaza bağlamak, elektronik bir aleti prize takmak kadar kolay. Navdy, genelde pedallara yakın olarak konumlandırılan OBD (on-board diagnostics) portları üzerinden araca bağlanıyor ve herhangi bir hata meydana geldiğinde sürücüyü uyarıyor.

Oldukça işlevsel olan Navdy’nin teknik özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Android 4.4 işletim sistemi,
  • Çift çekirdekli işlemci,
  • WiFi (802.11 b/g/n) ve Bluetooth 4.0,
  • Dahili mikrofon ve hoparlör,
  • El hareketlerini algılayan kızılötesi kamera,
  • Yüksek kaliteli projektör,
  • 5.1” şeffaf HUD (Head-Up Display).

Belirtmekte fayda var; özellikle trafikte çok vakit geçiren kullanıcılardan büyük ilgi toplayan Navdy’nin, ön siparişe çıktığı hafta 1 milyon dolarlık satış yaptığı açıklandı. Dilerseniz web sitesi üzerinden 299$’a sipariş verebileceğiniz ürün, 2015’te dağıtılmaya başlanacak. Ön sipariş süresince indirimde olan Navdy’nin piyasaya çıkış fiyatının ise 499$ olacağı belirtiliyor.

*2015 yılında çıkması beklenen diğer akıllı ürünlere de buradan ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: https://www.navdy.com/