Oculus Rift, Samgung Gear VR, Google Cardboard derken artık sanal gerçeklik teknolojilerine bir aşinalık kazandık. Remotte firması Nautilus VR projesi aracılığıyla sanal gerçeklik tecrübesini bir adım öteye taşıyarak kullanıcılara eşsiz bir su altı tecrübesi sunmaya hazırlanıyor.

Nautilus VR’ın kullanım alanının (su altı) son derece orijinal olduğunu söyleyebiliriz. Nasıl ki Cardboard’da akıllı telefonunuzu kullanıyorsunuz, bu cihazda da telefonunuz için ayrılmış bir bölüm bulunuyor. Nautilus’un konsept bakımından Cardboard’la benzerlik gösterdiği aşikar ama suya dalmak; tamamen bambaşka bir tecrübe…

Nautilus VR Nasıl Çalışıyor

Telefonunuza Nautilus Platform uygulamasını indirin ve telefonunuzu cihazın üzerindeki bölmeye yerleştirin… Nautilus platformu kullanıcıya Büyük Set Resifi, Meksika da ki Isla Mujeres adasını ve tabii ki kayıp Atlantis şehrini keşfetme imkanı sağlıyor.

nautilus

Nautilus VR Teknik Özellikler

Polikarbon, polipropilen ve hipoalerjenik silikon materyallerden üretilen Nautilus, kullanıcıya 90 derecelik bir görüş açısı sunuyor. Tasarım bakımından; kullanıcının ağız ve burnundan nefes almasını sağlayan Easybreath şnorkellerini anımsatan cihaz, cep telefonları için özel bir soğutma sistemine sahip. Ayrıca sahip olduğu özel buğu önleyici sistem sayesinde de, görüş kaliteniz etkilenmiyor.

  • IP67 standartlarında su geçirmez kasa,
  • 7 inç (11 cm.) ile 5.2 inç (13 cm.) arası telefon ekranları ile uyumlu (iPhone 6, Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z3)
  • Doğal solunum sistemi
  • 25 mm.’lik yüksek kalite kristal lens

Bu sanal gerçeklik projesi deniz ekosisteminin çeşitliliğini merkeze oturtarak çocukların eğitimini de destekliyor. Fakat uzun lafın kısası cihaz kullanıcının havuzda, okyanus tecrübesi yaşamasına olanak sağlıyor. Cardboard sahipleri Nautilus platformunun uygulamasını indirerek aynı tecrübeyi –karada olmak şartıyla- yaşayabilirler. Nautilus, temel bir parçanın gecikme ihtimalinden dolayı Kickstarter üzerindeki fonlama işlemine geçici olarak ara vermiş ama sorun hallolduktan sonra kaldıkları yerden devam edeceklerini de belirtmişler.

Görsel Kaynak: http://www.virtualrealitytimes.com/