Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, yani NASA, insansız hava araçları için bir hava trafiği kontrol sistemi geliştirmeye başladı.  The New York Times’ın haberine göre NASA, Moffet Field üssünde geliştirmekte olduğu sistem ile 120-150 metre arası yükseklikten uçan drone’ların kontrolünü sağlamayı hedefliyor.

Geliştirilmekte olan sistem, droneların binalara ya da diğer dronelara çarpmasını engelleyecek ve drone’un uçuşunu etkilemesi muhtemel olumsuz hava koşulları için kontroller gerçekleştirecek. Habere göre; sistem, her ne kadar tam teşekküllü bir hava kontrol sistemi ile aynı prensipte çalışacak olsa da kontrol merkezi tam otomatik olacak. Sistemin ilk uygulamalarının seyrek nüfuslu bölgelerde, ekinlerin ve petrol boru hatlarının izlenmesi olacağını belirten program yöneticisi Dr. Parimal H. Kopardekar, gelecek yıl içerisinde tarım alanında bazı uygulamalar görmeyi beklediğini de ifade ediyor.

Sistemin geliştirilmesinde daha önceki yazılarımızda da yer verdiğimiz Airware, NASA ile birlikte çalışıyor. Şimdiye dek, aldığı yatırımlar ve drone dünyasına sunmayı planladığı yenilikler ile adını duyuran girişim, sivil insansız hava araçları için oldukça önemli olan trafik kontrol sisteminin kurulmasında da etkin rol oynacak.

Amazon ve Google başta olmak üzere birçok büyük şirket droneların ticari amaçlarla kullanımı için çalışmalara başladı. Ancak ne yazık ki insansız hava araçlarının ticari amaçlarla kullanımı henüz yasal değil. FAA (Amerikan Federal Havacılık Kurulu) hobi amaçlı drone’ların, başkalarına zarar vermemek koşuluyla uçmasına izin verirken, drone’ların ticari amaçlı kullanımına henüz izin vermiyor. NASA tarafından geliştirilmekte olan kontrol sisteminin, ticari kullanımın yasallaştırılması konusunda da etkili olması bekleniyor.

KAYNAK: http://www.theverge.com/