Akıllı yüzükler, giyilebilir teknoloji sektöründe gözükmeye başladığında büyük bir heyecan yaratmıştı. Ne var ki teknoloji evrimi devam ediyor ve cihazlar gittikçe küçülüyor…  Öyle ki artık bazılarını NailO gibi tırnağınızın üzerine dahi takabiliyorsunuz.

MIT Media Lab tarafından geliştirilen NailO, başparmağınıza yapıştırıp, işaret parmağınızla kullanabileceğiniz dokunmatik bir fare görevi üstleniyor. Cihazın tasarımı, özellikle tırnak çıkartması kullanan kadınlara tanıdık gelecektir. Zaten cihaz, Asya’da bir hayli popüler olan tırnak çıkartmalarından esinlenerek geliştirilmiş.

NailO

İçerisinde bir pil, mikro kontrolör, Bluetooth ve kapasitif algılayıcı çipi bulunan NailO, kullanıcılara parmak hareketleri ile PC, tablet ya da telefonlarını kontrol etme imkanı sunuyor. Cihazı aktif hale getirmek için NailO’nun yüzeyine 2-3 saniye kadar basılı tutmalısınız. Ardından işaret parmağınızı cihazın yüzeyinde yukarı/aşağı ya da sağa/sola kaydırarak, eşleştirmiş olduğunuz bilgisayarın fare imlecini yönlendirebiliyorsunuz. Ekrandaki görüntüyü seçmek için ise yapmanız gereken tek şey; NailO’nun yüzeyine bastırmak.

NailO’ya ileride, ileti metini gönderme gibi fonksiyonların da eklenilmesi düşünülüyor. Ürünü geliştiren ekip NailO’yu, Seul’da gerçekleştirilecek CHI 2015 konferansında tanıtmayı planlıyor. Dolayısıyla, tırnağa takılan bu dokunmatik fareyi, yakın bir zamanda piyasada göremeyeceğiz.

Akıllı Yüzük Seçenekleri: Nod, Mota , Ring, Ringly

Görsel Kaynak: http://newsoffice.mit.edu/