Akıllı saatler, bileklikler, telefonlar, televizyonlar ve diğer teknolojiler hayatımızın değişmez bir parçası olma yolunda ilerliyor. Bu ürünlere her ne kadar akıllı teknolojiler desek de, hepsi insan kontrolüne ihtiyaç duyuyor. Peki, biz bu teknolojileri nasıl kontrol ediyoruz?

Günümüzde bu ve benzeri birçok akıllı teknoloji, “touch-control” yani bir yüzeye dokunarak kontrol ediliyor. Ancak bu noktada firmaların ve girişimcilerin asıl yapmak istediği, ürünlere hiç dokunmadan, konuşarak (hands-free) ya da doğal hareketler ile kontrol edilmesi. Bu probleme odaklanmış ürünlerden biri de Myo Armband!

Myo Armband kola takılmak üzere kullanılan, kol kaslarını ve hareketlerini algılayarak diğer teknolojileri kontrol etmenizi sağlayan bir giyilebilir teknoloji. Intel Capital ve Spark Capital gibi yatırım firmalarının desteklediği Kanada merkezli Thalmic Labs’ın bir ürünü olan Myo Armband, Bluetooth 4.0 teknolojisi ile çalışarak Windows, Mac OS, iOS ve Android işletim sistemli cihazlarla kolaylıkla entegre olmanızı sağlıyor.

Myo, içerisinde bulunan EMG (Elektromiyogram) sensörleri ile kaslarınızdaki elektrik aktivelerini hesaplıyor; ve sizin o an elinizin hangi hareketi yaptığını algılıyor. Ayrıca boyutlu düzlemde bulunan 9 farklı yöne göre kolunuzun nereye hareket ettirdiğinizi anlayabilecek bir IMU (Inertial Measurement Unit/Atalet Ölçüm Ünitesi) sensörü bulunuyor. Böylece hem el hareketlerinizi hem de elinizin bulunduğu açıyı hesaplayarak size geniş bir kontrol imkanı sunuyor.

Myo-electric

Şarj edilebilir lithium-ion bir bateriye sahip olan Myo kol bandı, Bluetooth 4.0 L.E. teknolojisi ile pil ömrünü maksimuma çıkarmış durumda. Şu an ön sipariş döneminde olan ve siyah ile beyaz olmak üzere iki farklı renkle sunulan ürünü, 199$’a sitesi üzerinden temin edebiliyorsunuz. Ürünün teslim tarihi de yeni yıl olarak belirlenmiş.

Myo Armband Nerelerde Kullanılabilir?

  • Sunum yaparken sunumunuzun kontrolünde,
  • Bilgisayarınız veya oyun konsolunuzdan oyun oynarken karakter kontrolünde (Genellikle FPS ve strateji oyunlarında),
  • Bilgisayar ve telefonunuzdan müzik ve ekolayzır kontrolünde,
  • Televizyonunuzun video ve ses kontrolünde,
  • Drone’ları kontrol etmede,
  • Google Glass’daki gibi touchpad yerine geçen tüm kontrollerde.

Akıllı ürünler hayatımıza hızlı bir giriş yapmış olsalar da fazla çeşit olması, ürünler üzerindeki kontrolümüzü oldukça farklılaştırdığı gibi kısıtlıyor da… Myo’nun ise kullanımının fiziksel açıdan rahat ve natural olması sayesinde, elektronik eşyaların kontrolü hakkında “Neden tek elimizle hepsini yönetmeyelim?” sorusunu akıllara getiriyor.

Sunduğu değerin iddialı olması bakımından heyecan veren Myo’nun, incelemesine ve detaylarına yakında sitemizde yer veriyor olacağız; takipte kalın!