“Müzik yapısal, matematiksel ve mimaridir. Bir nota ile bir sonraki arasındaki ilişkilere dayanmaktadır. Farkında olmayabilirsin, ama beyninin bunu anlayabilmesi için çok fazla bilgi işlemi yapması gerekiyor ” – Johns Hopkins araştırmacısı

Müzik dinlerken kalbin daha hızlı atıyor, avuç için terliyor ve beyninin bir kısmı bir Noel ağacı gibi aydınlanıyor. Muhtemelen, müzik dinlerken beyninize ya da bedeninize neler olabileceği hakkında hiç bu kadar ayrıntılı bir şekilde düşünmediniz.

Ancak bu, bilim insanlarını yıllardır araştırmaya sevk ettiği bir soru: Neden müzik kadar soyut bir şey bu kadar tutarlı bir tepki uyandırıyor? Yeni bir çalışmada, USC Dornsife Edebiyat Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve USC Viterbi Mühendislik Okulu’ndan yapay zeka yardımıyla müziğin dinleyicilerin beyinlerini, bedenlerini ve duygularını nasıl etkilediğini araştırdı.

NASIL TEST EDİLDİ?

Bu deney,USC Dornsife’nin Beyin ve Yaratıcılık Enstitüsünde Psikoloji Yardımcı Doçenti Assal Habibi ve eski USC Dornsife Ph.D. New York City’deki Columbia Üniversitesinde doktora sonrası araştırmacı olan öğrenci Matthew Sachs tarafından yürütüldü.

Deneme için, ekip sözler içermeyen ve hiç aşina olunamayacak üç duygusal müzik parçası seçti. Böylece, aşina olunmayan bir parka çalındığında, dinleyicilerin parçaya karşı olan duygusal tepkisine hiçbir hafıza unsuru eklenmemiş oldu. Örneğin, daha önce diş çekimi sırasında herhangi bir şarkı duymuş olmanız, o şarkıya ilişkin şu anki algınızı çarpıtabilir.

Beyin görüntüleme deneyinde, 40 gönüllü kullanıldı. Gönüllülerin beyinleri MRI kullanılarak taranırken, gönüllüler bir dizi üzgün veya mutlu müzikal alıntıyı dinlediler.

Fiziksel reaksiyonu ölçmek için, 60 kişi kulaklıkla müzik dinlerken, kalp aktiviteleri ve cilt iletkenlikleri ölçüldü. Aynı grup, aynı zamanda müzik dinlerken 1-10 arasında duygu yoğunluğunu mutlu ya da üzgün şeklinde  derecelendirdi. Daha sonra bilgisayar bilimcileri, insanların hangi işitsel özelliklere tutarlı bir şekilde yanıt verdiğini belirlemek için yapay zeka algoritmalarını kullanarak verileri analiz etti.

Geçmişte, müzisyenin beden, beyin ve duygular üzerindeki etkisini daha iyi anlamaya çalışan sinirbilimciler, MRI beyin taramalarını çok kısa bir zaman diliminde analiz ediyorlardı. Örneğin, iki saniyelik müziğe tepki veren beyine bakıyorlardı.

Buna karşılık, bu çalışmada, laboratuvarda toplanan verileri analiz etmek için algoritmalar kullanan bilim adamları, insanların sadece beyin taramalarından değil, diğer modlardan gelen verileri kullandılar. Böylece, uzun zaman boyunca müzik dinleyenlerin neler hissettiğini de görebildiler.

Chopin dinleyen bir gönüllünün fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) taraması ve çıkan sonuçlar

Araştırmacıların mükemmel egzersiz, çalışma ve de uyku için çalma listelerindeki şarkıları tanımlamaya yarayan araştırmaya özel terapötik uygulamaları var. Sonuç olarak, müziğin anksiyeteyi sakinleştirdiği, ağrıyı hafiflettiği, engelli veya bunama hastalarına yardım ettiği ve kan basıncını azaltabildiği gibi uyku kalitesini, ruh halini, zihinsel uyanıklığı ve hafızayı iyileştirebileceğini  gösterilmiştir.

Habibi, “Terapi açısından bakıldığında, müzik duygu uyandırmak ve daha iyi bir ruh hali uyandırmak için gerçekten iyi bir araçtır” dedi.

Habibi “Bu araştırmayı kullanarak, depresyon ve diğer duygu durum bozukluklarında terapi için müzikal uyarıcılar tasarlayabiliriz. Ayrıca beyinde duyguların nasıl işlendiğini anlamamıza yardımcı olur.” ifadelerini kullandı.

Sol taraftaki beynin dinlenme halindeki durumu ve sağ taraftaki beynin müziğe verdiği reaksiyon

YARATICILIĞINIZI ARTTIRIN

Uzmanlar, çocuklarınızın, anne babanızın ya da torunlarınızın dinlediklerini dinlemelisiniz diyor. Genelde gençlerimiz 2000’li yıllarda yaptığımız aynı şarkı ve müzik türlerini dinlemeye devam ediyorlar. Genellikle de gençlerimiz o döneme ait olmayan hiçbir şeyi dinlemek istemiyorlar ve bundan kaçınıyorlar.

Ancak, yeni müzik, beyni eski müziğin yapmadığı şekilde zorlar. İlk başta zevkli hissettirmeyebilir, fakat bu bilinmezliğin beyni yeni sesi anlayabilmek için mücadele verir. Böylece, beyninizi rutin müziklerden kurtararak farklı tarz müziklerle beyninizi çalıştırabilirsiniz.

GÖRSEL1-2:https://medicalxpress.com/news/2019-11-music-artificial-intelligence.html
GÖRSEL 3: https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=2ahUKEwj9n9mGvILmAhVM3aQKHVeYCU0QjRx6BAgBEAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.pinterest.com%2Fpin%2F634092822509595974%2F&psig=AOvVaw0czsrebbEeyMSTvb648kps&ust=1574671492428925