Giyilebilir cihazlar sayesinde akıllı teknolojiler daha fazla kullanım alanı bulmaya devam ediyorlar. Son birkaç yılda çıkan giyilebilir cihazların çoğu, özellikle sporcuları hedef alan, akıllı saat ve bileklikler iken büyük şirketlerin çalışmalarına bakarak gelecek nesil akıllı cihazların trafikte de etkin rol oynayacakları söylenebilir. Bu hedefi benimsemiş cihazlardan biri olan Skully AR-1, motosiklet sürücülerinin en büyük problemlerinden biri olan kör noktalara çözüm üreterek trafikte güvenliği artırmayı amaçlayan bir akıllı kask.

Skully AR-1 Artırılmış Gerçeklik Motosiklet Kaskının Özellikleri

Skully AR-1, motosiklet sürücülerinin güvenliğini sağlamanın yanı sıra sürüş esnasında ihtiyaç duyabilecekleri bilgilere de kolay erişmelerine imkan sağlıyor.

180 derece görüş açısına sahip bir arka görüş kamerasına sahip olan Skully AR-1, hem arkanızda hem de yanınızda neler olup bittiğini görmenizi sağlıyor. Üstelik kameranın çektiği görüntüyü görüş alanınızın sağ alt kısmındaki HUD (Heads-Up Display) adı verilen ekrandan izliyor ve bu sayede kör noktaları görmek için kafanızı çevirmek zorunda kalmıyorsunuz.

Skully AR-1 Artırılmış Gerçeklik Motosiklet Kaskı

Skully AR-1, patentli Heads-Up Display teknolojisi sayesinde tüm bilgileri dikkatinizi dağıtmadan size aktarıyor.

Akıllı telefonunuz ile eşleştirildiğinde, Skully AR-1 gelişmiş özelliklere sahip bir Bluetooth kulaklığa dönüşüyor. Tüm arayüzünü sesli komutlarla kontrol edebileceğiniz Skully AR-1 ile sürüş esnasında güzünüzü yoldan ayırmadan müzik dinleyebilir, kısa mesaj gönderebilir, arama yapabilir ve bir rota belirleyerek GPS navigasyon özelliğinden yararlanabilirsiniz. Üstelik navigasyon özelliğini kullandığınızda rotanızla ilgili tüm bilgiler görselleştiriliyor ve HUD aracılığıyla size aktarılıyor. Skully AR-1’ın şarj süresi ise sürekli kullanım halinde 9 saat dayanıyor.

Skully AR-1 Akıllı Kask

Skully AR-1’ın tasarımı ve kullanımı da en az teknik özellikleri kadar etkileyici.  Akıllı kaskın temel özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Hafif ve aerodinamik dış kaplama,
  • Ayarlanabilir havalandırma kanalları,
  • Başınıza tam oturması için lazer kesim köpük,
  • Sise ve parlamaya karşı dayanıklı, çizilmez vizör.

Skully AR-1 ve Güvenlik

Güvenliği artırmak için konulmuş arka kamera gibi ek özellikler bir yana, kaskın kendi güvenliği de sürücüler için hayati önem arz ediyor. Bunu bilen Skully firması, tüm kasklarını var olan en katı standartlara göre test ettiğinden, Skully AR-1’ı kullanırken işlevsellik uğruna güvenlik ve sağlamlıktan vazgeçmiş olmuyorsunuz. Ayrıca kaskın özellikleriyle etkileşime geçmenizi sağlayan HUD ekranı, yukarıda bahsedildiği gibi, ihtiyacınız olan tüm bilgileri dikkatinizi dağıtmadan görüntüleyebildiği için kör noktalar problem olmaktan çıkıyor.

Skully AR-1’ın gelecek nesil bir cihaz olduğundan bahsetmiştik. Yıl sonuna doğru piyasaya çıkması beklenen cihazın fiyatı ise henüz belli değil. Skully AR-1’ı daha erken denemek isteyenler ise beta test programına buradan başvurabilirler.

Görsel Kaynak: skullysystems.com