Ülkemizde beacon teknolojisi üzerine çalışma yapan firmalar çoğalıyor ve bugün de bir başka Made In Turkey beacon firması olan Mobeaconn ile yaptığımız röportaja yer vereceğiz. Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Öğretmenliği mezunu Fatma Tartar ve Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Melih Gürgah’ın bir girişimi olan firma, ülkemizde beacon teknolojisini yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Mobeaconn fikri nasıl doğdu?

İlk önce biz NFC teknolojisi üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştik ve bu teknoloji üzerine seyahat alanında faaliyet gösterecek bir şirket kurmuştuk. Bluetooth Low Energy üzerine gelişmeleri takip edince, neden beacon teknolojisi üzerine çalışmalar yapmayalım dedik ve seyahat teknolojisini beacon ile nasıl birleştirebileceğimiz üzerine odaklanmaya başladık. 2014 yılında Girişim Fabrikası ve Sanayi Bakanlığı desteğiyle Mobeaconn firmasını kurduk ve beacon teknolojisini her alanda kullanmayı hedefliyoruz.

Mobeaconn’un anlamı nedir?

Mobile – Beacon – Connection kelimelerin birleşmesi.

Hangi problemi çözmeye çalışıyor?

Çözmek istediğimiz olay aslında diğer beacon firmalarıyla aynı. Kullanıcıya doğru zamanda ve doğru yerde, faydalı olabilecek bilgiyi sunmak istiyoruz. Şu an SMS kampanyaları insanları rahatsız ediyorken; biz rahatsız etmeyeceğimiz bir modelde, kişinin ilgilenebileceğini düşündüğümüz bilgiyi aktaracağız. Şimdilik otel ve alışveriş merkezi dikeyinde ilerlemek istiyoruz.

Ülkemizde beacon pazarı nasıl görülüyor?

Ülkemizde çok yeni bir teknoloji. Boni ve Blesh‘in de katkılarıyla teknoloji daha geniş bir kitleye hitap ediyor. 2015 yazı gibi, biz daha üst düzeyde olabileceğini öngörüyoruz. İlk başta büyük şehirlerden başlayarak, zaman geçtikçe daha küçük olan şehirlerde kullanımı yaygınlaşacaktır.

Mobeaconn hangi hizmetleri sunacak?

Mobeaconn kullanıcıyı rahatsız etmeden, faydalı bildirimlerin ulaşmasını sağlayacak. Bunun için AVM’lerde filtreleme özelliğini kullanabiliriz. Firmalara da kurulum ve uygulama servisi sunacağız. Elde ettikleri verileri verimli bir şekilde sunmak için de raporlama hizmeti vermeyi düşünüyoruz.

Mobeaconn kendi beacon’larını üretiyor mu?

Şu an beacon’larımız üretim aşamasında. Anlaşacağımız yerlere kendi beacon’larımızı koymayı planlıyoruz.

Mobeaconn gelecekte nasıl tanınmak istiyor?

Beacon alanında öncü firmalardan biri olmak hedefleniyor.

Sosyal medyada Mobeaconn’ı takip etmek isterseniz de, Facebook ve Twitter hesapları üzerinden gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.