Şöyle bir etkinlik düşünün… Girişte sizi bir robot karşılıyor. İçeride hayatınızda ilk defa karşılaşacağınız onlarca teknolojik ürün ve bu ürünlerin yaratıcıları var. Bu ürünlerle etkileşime geçebiliyor, yaratıcılarıyla tanışıp taptaze bilgilere doyabiliyorsunuz. Şu ana kadar böyle bir etkinliğe İstanbul’da katılmış mıydınız? Türkiye’de 12 – 13 Kasım tarihleri arasında ilk kez gerçekleşen İstanbul Mini Maker Faire’in girişi böyleydi işte…

Etkinlikte salon planı Kinetik Alan, Crafts, Kids Corner ve Kalfalık olarak dörde ayrılmıştı. Kinetik Alanda 3 boyutlu yazıcılarla birlikte, nesnelerin interneti üzerine projeleri, robotlar ile ilgili çalışmaları ve Codemodeon’un sanal gerçeklik üzerine geliştirdiği Aksiyon Yıldızı adlı oyun yer alıyordu. Kids Corner kısmında genellikle Alkev Özel Okulları’nın öğrencilerinin ve eğitmenlerinin projeleriyle Lego Education’ın distribütörlüğünü üstlenen Teknokta‘nın çalışmaları yer alırken, kalfalık bölümünde de hem atölye hem laboratuvar diyebileceğimiz İskele47‘nin projelerine ağırlık verilmişti. Crafts bölümünde ise daha çok tasarım odaklı projeler bulunuyordu. Her yaştan katılımcının bulunduğu etkinlikte ağırlıklı olarak okul çağındaki çocuklar katılımcılar arasındaydı.

Özellikle belirtmek gerekir ki, bu çocuklar geleceğin teknolojileri hakkında bir hayli bilgi sahibiler. Kendi standımdan örnek vermek gerekirse, Google Glass‘ı bilmeyen çocuk yok gibiydi ve nasıl kullanıldığını öğrenmeleri çok kısa bir zaman alıyordu. Teknik bilgi konusunda da gayet üst seviyede olanlar vardı. Google Cardboard ile rollercoaster deneyimi yaşadıklarında da, “Süpermiş bu!” şeklinde tepki veren çoktu. Hemen kullanıldığı teknoloji ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlardı. Açıkçası ilgilerini çektikleri ürünü de hemen takibe alıyorlar. Maker’lık için merak önemli tabii!

#googleglass Tolga Defne (@tolgadefne) tarafından paylaşılan bir fotoğraf on

Birbirinden yaratıcı 150’nin üzerinde projeden ilgi alanlarım doğrultusunda dikkatimi çekenler arasında; akvaryumunuzu cep telefonu uygulaması üzerinden kontrol etmenizi sağlayan Ivarium(yakın zamanda sitemizde röportaj sözü de aldık), Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin geliştirdiği insansız savaş gemisi, oynarken skorboardu ve canlı spikeriyle stadyum havası veren akıllı langırt ve Konum Grup‘un güneş enerjisiyle çalışan USB üniteli şarj bankı yer alıyor. Şu an hiçbiri ticari aşamada değil ama geçebilirlerse alanlarında baya başarılı olabileceklerini de düşünüyorum. Bu arada sitemizde de yer verdiğimiz Codemodeon, Makey ve Flying Fingers‘ın standlarına da ilginin yoğun olduğunu söyleyebilirim. Hatta Makey’nin ilk ürünleri ilk kez Maker Faire’da denendi. Yakında biz de deneyimlerimizi paylaşacağız. Bu projelerin dışında 3d yazıcılar ve robotlar üzerine çok sayıda projenin de sergilendiğini belirtmekte fayda var.

Bilkent Üniversitesi Robot

İnsansız Savaş Gemisi

ivarium

İvarium

Akıllı Langırt

Akıllı Langırt

İlk gün Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’in de ziyaret ettiği organizasyon hakkında yorumlarıma yer vermek gerekirse, ilk olmasına rağmen bence gayet keyifli ve başarılı bir etkinlikti. Turkcell Teknoloji Zirvesi’ne yakın bir mekanda gerçekleşmesi etkinlik için bir artıydı ve beklediğimden çok fazla sayıda katılımcı oldu. Maker akımının ülkemizde de yavaş yavaş bilindiğini görmek sevindirici; ve gelecekte ülkemizden de dünya çapında projeler çıkabileceğinin sinyallerini aldık. Organizasyonda emeği geçen Halil Aksu ve Makers Türkiye ekibiyle, etkinlik sponsoru olan Turkcell’e de destekleri için ayrıca bir teşekkür etmek gerek. Daha nice Maker Faire’lara deyip, bunun bir başlangıç olmasını diliyoruz.

*Organizasyonda yer alan projelerin detaylarına, Umut Erkal ile çektiğimiz ve yakın zamanda koymayı planladığımız videodan ulaşabileceksiniz. Takipte kalın.

**Bu yazıyı #sendepaylaş ki, daha çok maker olmasına katkı sağla!