Microsoft, gelecek yıl piyasaya sunmaya hazırlandığı Xbox  Scarlett ile ilgili bir bilgi sundu.   

Microsoft Xbox’ın önemli ismi Phil Spencer, Stevivor’a yaptığı röportajda sanal gerçekliğe talebin bulunmamasından dolayı yakın dönem planları için sanal gerçekliğe yer vermeyi düşünmediklerini belirtti. Müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda hareket etmeyi uygun gördüklerini belirten Spencer, sanal gerçeklik konusunda talep almamalarından dolayı yakın dönemde Xbox üretiminde sanal gerçekliğe yer vermeyi düşünmediklerini söyledi.  

Spencer’ın geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamada sanal gerçeklik teknolojisinin bir demo seviyesinin üzerine çıktığını hissettiklerinde Xbox’ta sanal gerçekliğe yer verebileceklerini belirtmişti. 

 

Spencer yaptığı açıklamada şunu belirtti: 

     “Belki bir şekilde yine de sanal gerçeklik

     deneyimini konsola taşıyabiliriz ancak 

     söylediğim gibi şimdilik odak noktamız                         

    kesinlikle ama kesinlikle sanal gerçeklik değil”

Spencer’a göre, müşteriler sanal gerçekliğe ulaşabilmek adına bilgisayarları kullanıyor.  Sanal gerçeklik ürünlerinin satışının milyonlara ulaşmamış olması ve kazancının yüksek olmaması Microsoft’un Xbox’da sanal gerçekliğe yer vermesini engelleyen sebepler olarak karşımıza çıkmıştır.

Sony’in sanal gerçekliğe ilişkin planlarının olduğunu daha önceki yazımızda yer vermiştik. Microsoft’un planları içerisinde sanal gerçekliğe ilişkin şuan için olumlu bir yaklaşımı olmamasından dolayı Sony, güçlü rakibine karşı avantaj elde edip  edemeyeceğini önümüzdeki yıllarda hep birlikte görebiliriz.