Günümüzde bilgisayarların büyük kısmında hala kullanılmaya devam eden Windows 7 işletim sistemi bu hafta teknoloji mezarlığında yerini aldı. 

 Microsoft, kullanıcılarına duyurmuş olduğu gibi Windows 7’ye olan desteğini 14 Ocak itibariyle sona erdirdi. Bu durum Windows 7 kullanıcılarının kafasında soru işareti oluşturmuş durumda. 

 

 

Windows 7 son güncellemesini 14 Ocak’ta aldı. Bu tarihten itibaren Windows 7 kullanıcıları güvenlik  ve yazılım güncellemesi almayacaklar. Bu sebepten dolayı Windows 7 kullanıcılarının güvenlik duvarı oluşturmak amacıyla antivirüs programları kullanması önerilmektedir. Çünkü Microsoft, oluşabilecek güvenlik problemlerinden ötürü herhangi bir sorumluluk altında bulunmadığını belirtmiştir. Bu dönem sonrasında Microsoft Office uygulamalarının da güncellenmeyeceği belirtilmektedir. 

 Microsoft’tan yapılan açıklamada şahıslara yönelik güncellemelerin sonlandırıldığını belirtirken şirketlere hizmet vermeyi devam ettirileceği belirtilmiştir. Bunun için şirketlerin belirli ücret karşılığında bu hizmetten yararlanabileceği ifade edilmiştir. Bu hizmetin de son kullanım tarihinin en fazla 2023 yılı olacağı öngörülmektedir.

 Microsoft, Windows 10’a geçişi öneririken bunun nasıl yapılacağına sayfasında yer vermektedir. Bunun için kullanıcıların önünde iki seçenek bulunuyor. Windows 10 satın almak veya Windows 10 işletim sistemine uyumlu bir cihaz satın almak…

 

 Hatırlanacağı gibi Microsoft, Windows XP’ye desteğini 2014 yılında Windows 8’e 2016 ise yılında çekmişti.