Microsoft, giyilebilir teknolojiler sektöründe beklenilen adımı attı ve sağlık odaklı akıllı bilekliği Band’ı bugün duyurdu. Diğer spor ve sağlık odaklı akıllı bileklikler de bulunan adım takibi, kalp atım hızı ve uyku düzeni takibi gibi ölçümler Microsoft’un bu yeni bilekliğinde de bulunuyor.

Band’ın üzerinde uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalındığında kullanıcıyı uyaran bir UV algılayıcı da bulunuyor. Eğer kullanıcı aşırı stresli ise üzerindeki galvanik algılayıcı hemen devreye giriyor. Koşu rotanızı gösteren bir GPS ve koşu esnasında not alma işlemini kolaylaştıran bir mikrofon da ihmal edilmemiş.

Band tarafından bulut platformunda toplanan bu biyometrik veriler, Android, iOS ve Windows Phone ile uyumlu çalışan Microsoft Health uygulaması üzerinden görüntülenebiliyor. Uyku düzeni grafiği görüntülenmesi, bu uygulamada da karşımıza çıkan özellikler arasında.

Eğer RunKeeper ya da MyFitnessPal gibi üçüncü parti uygulamaları kullanıyorsanız, bulut tabanlı Microsoft Health servisi, bu uygulamaların verilerini Band ile entegre etmenize olanak sağlıyor. Microsoft’un kurduğu ekosistemin, Apple’ın HealthKit platformuna benzerlik  gösterdiğini söyleyebiliriz.

Fitness verilerinin yanı sıra telefonunuza gelen bildirimleri da okuyabileceğiniz geniş bir ekrana sahip olan Band’ı, 199$’lık fiyatı ile satın alabilirsiniz. Microsoft’un, genişleyen sağlık ve fitness cihazlarının pazarında boy göstermesine şaşmamak lazım. Bakalım şarjı diğer akıllı bilekliklere göre daha az dayanan( 48 saat) Microsoft, rekabetin bol olduğu bu alanda aradığı başarıyı bulabilecek mi?

Görsel Kaynak: http://www.windowscentral.com/