Geçtiğimiz günlerde Hololens tanıtımı ile gündeme oturan Microsoft, şu soğuk kış günlerinde boynumuza sarabileceğimiz yeni bir giyilebilir teknolojiye imza atmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta tanıtımı yapılan bu teknoloji; akıllı bir atkı. Microsoft, yavaş yavaş modaya da el atmaya başlıyor. Henüz prototip aşamasında olan atkı, bir uygulama aracılığıyla kullanıcıyı ısıtabiliyor ve onu titreşim yoluyla uyarıyor. Ürününün modüler olması ise öne çıkan diğer özelliklerinden biri. Sıcaklık ve titreşim modüllerinin değiştirilebilir olması, kullanıcının rahatlığı açısından çok önemli bir faktör. Ayrıca ileride atkıya farklı modüllerin de entegre edilebileceğini düşünürsek, ürünün işlevselliği bir hayli artacaktır.

Atkıda, bakır iletkenli tafta (bir tür kumaş) ve endüstriyel keçeden imal edilen altıgen malzemeler kullanılmış.

Ürün, şimdilik, tedaviye yönelik teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla akademik çalışmalar için kullanılacak, yani bu atkıyı yakın zamanda piyasada göremeyeceğiz. Ama giyilebilir teknoloji piyasası büyümeye devam ediyor, bu ürün olmasa bile ileride benzer işlevlere sahip başka bir atkı ya da bere piyasaya düşecektir.