Küçük, avuç içine sığan drone’lar, taşınabilir ve kısmen daha ucuz oldukları için özellikle acemi pilotlar arasında bir hayli rağbet görüyor. Ama gelişmiş drone’lar da rastladığımız teknolojiyi kullanan Micro Drone 3.0, rüzgarı tersine çevirmeyi hedefliyor.

İngiltere merkezli Extreme Fliers firması tarafından geliştirilen Micro Drone 3.0; HD video kamerası ve FPV (firt-person view) uçuşa imkan sağlayan Carboard uyumu ile içinde yer aldığı sınıfın en iddialı drone’larından biri.

Micro Drone 3.0 Özellikler

Firma, saniyede 30 karelik 720×1280 çözünürlükte video çekimi yapabilen kamerayı sabitlemek için kullanılan gimbal’ın, dünyanın en küçük gimbal’ı olduğunu iddia ediyor. Küçük boyutuna da aldanmamak lazım, zira cihaz saate yaklaşık 72 km.’lik bir hıza ulaşabiliyor. Kolaylıkla sökülüp-takılabilen; modüler bir yapıya sahip olan drone, kullanıcının cihazı kişiselleştirmesine de imkan tanıyor.

micro_drone_3.0

3D baskı yöntemiyle elde edilen alternatif Micro Drone 3.0 gövdesi

Kamera modülü sahip olduğu 15 (+/-) metrelik Wi-Fi menzili ile akıllı telefonlara bağlanabiliyor. Yaptığınız çekimleri, yardımcı uygulama aracılığıyla telefonunuzdan HD kalitesinde izleyebilirsiniz. Uygulamanın bu özelliği sayesinde kullanıcılar yayın servislerinin ek özelliklerinden de faydalanabilecek. Bu arada bu canlı yayın özelliğinin mikro drone’lar arasında pek yaygın olmadığını da hemen belirtelim.

USB ile şarj edilen Micro Drone 3.0’ın pil ömrü tam olarak 8 dakika. Çektiğiniz videolar yerleşik mikro SD kart üzerinde depolanıyor. Akıllı telefonlara (iOS/Android) ek olarak, uzaktan kumandayla da kontrol edebildiğiniz cihazın ağırlığı kamera ile 71 gr.’ı buluyor.

Firma, kullanıcının drone’u zevkine göre kişiselleştirmesi için her ay farklı bir aksesuar çıkarma vaadinde bulunmuş. Böyle bir seçenek başlı başına güzel zaten ama el altında erişim sağlayabileceğiniz bir 3D printer varsa, zevkinize uygun bir gövde tasarlama seçeneğine de sahipsiniz. Indiegogo üzerinde başarılı bir fonlama sürecinden geçen Micro Drone 3.0’ü, kısa bir süreliğine 150$’a sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: https://www.indiegogo.com