Bu sene Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda “Gol Çizgisi Teknolojisi” kullanılarak bir ilke imza atılmıştı. Önümüzdeki yıllarda da futbolda teknolojiden daha fazla faydalanılacak gibi görünüyor. Adidas’da yeni ürettiği akıllı topla bu pazarda ben de varım diyor.

Adidas miCoach Smart Ball adındaki bu akıllı top içine yerleştirilen sensörler sayesinde vuruş şiddeti, topun hızı, gidiş ve dönüş yörüngesi hatta topun aldığı falso gibi verileri ölçebiliyor. Bu veriler anlık olarak mobil uygulamaya gönderiliyor. Sensörler ve uygulama arasındaki iletişim de Bluetooth Low Energy ismiyle bildiğimiz teknoloji sayesinde gerçekleşiyor. Adidas’ın patentini aldığı kablosuz indüksiyon şarj sistemi sayesinde topun üzerinde şarj için herhangi bir soket bulunmuyor. Top ile hiç şarja ihtiyaç duyulmadan haftada 2000 vuruş gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Adidas miCoach Smart Ball’un top hissi ve tepkisi olarak normal bir toptan hiçbir farkı olmadığı belirtiliyor.

Adidas miCoach Smart Ball

Kendine Meydan Oku!

Genel olarak duran toplarda çok büyük fayda sağlayan miCoach Smart Ball, elde ettiği verilerle oyuncuların zayıf ve güçlü yönlerini öğrenmesini sağlıyor. Böylece oyuncular vuruşlarını geliştirebiliyorlar. Uygulama oyuncuya kendini geliştirmesi için çeşitli antreman programları ve öneriler de sunuyor. Ayrıca bütün vuruşlar kayıt altında tutuluyor ve oyuncunun gelişimi takip edilebiliyor. Uygulamanın “Challenge Yourself” bölümündeki topa belli bir hızda vurma, topu hayali bir barajdan geçirme ve profesyonellerin vuruşlarının aynısını yapma gibi hedeflerle çalışmanın eğlenceli bir hal alması sağlanıyor. Bunların yanında oyuncu kendi istatistiklerini uygulama üzerinden paylaşarak diğer oyuncularla rekabete girebiliyor.

Adidas miCoach

Adidas miCoach Smart Ball profesyonel kulüpler tarafından antremanlarda kullanıldığı takdirde, futbolcuların gelişimine katkıda bulunarak dünya futbolundaki kalitenin artmasına destek olacaktır. En üst seviyede düşünüldüğünde Messi ve Cristiano Ronaldo gibi yıldız futbolcular bu tarz teknolojiler sayesinde kendilerini daha da hızlı bir şekilde geliştirebilir.

miCoach Smart Ball’un uygulaması şu anda sadece iPhone, iPad ve iPod Touch ile uyumlu. Ayrıca uygulama iOS 7 ve üzeri sürümleri destekliyor. Adidas’ın internet sitesi üzerinden satın alınabilen miCoach Smart Ball’un fiyatı ise 299$.

Görsel Kaynak: footyheadlines.com