2012 yılında Sergey Brin tarafından tanıtılan Google Glass, şu an resmi olarak satılmasa da geleceğin teknolojisi üzerine bize fikir veren en önemli cihazlardan. Akıllı gözlükte artırılmış teknoloji kullanımına ilk rastladığımız ürünlerden olan Google Glass’dan sonra; tasarımı Ray-Ban güneş gözlüklerini andıran Meta Space Glasses(MetaPro) da, artırılmış gerçeklik teknolojisini evlerimize taşımayı hedefliyor.

Meta, Columbia Üniversitesi’nde bilgisayar ve sinir bilimi üzerine çalışmış Meron Gribetz tarafından kurulmuştur. Ofisi Kaliforniya’da bulunan Meta’ya, yaklaşık 40 kişilik bir ekip destek veriyor. 2012 yılında aldığı 1 milyon dolarlık özel girişimcilik yatırımı ile hayata geçen Meta, Kickstarter üzerinden topladığı 194.444$’lık fon ile de gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Gribetz, Meta hakkında yaptığı bir açıklamada şunu söyledi:

“Gerçek dünyaya ait bildirimleri gösteren ve düşük gecikme süresine bağlı olarak parmaklarınızla objeleri hareket ettirebildiğiniz bu teknolojinin ötesinde başka bir programlama teknolojisi yok. Bu teknoloji geleceğin klavye ve faresidir.”

MetaPro

MetaPro, fiziksel dünya ile bağınızı koparmadan el ve parmak hareketleri ile sanal objelerle etkileşim kurma imkanı sunan bir artırılmış gerçeklik gözlüğüdür. Google Glass aracılığıyla akıllı gözlüklerde  aşina olduğumuz artırılmış gerçeklik teknolojisi, MetaPro’da etkileşim yöntemi ile  farklılık gösteriyor. Glass kullanıcıları gözlüğün yanındaki touchpad’i kaydırarak ya da sesli komuta başvurarak etkileşimi sağlıyorken, Meta’da hologram objelere ellerinizle dokunabildiğiniz için daha yoğun bir artırılmış gerçeklik tecrübesi yaşayabiliyorsunuz. 3 boyut konusunda baya iddialı olan Meta, üzerinde bulunan 960×540 çözünürlüğe sahip çift TFT LCD ekran ile size ziyafet sağlıyor. Bu ekran aracılığıyla akıllı telefonunuza gelen kısa mesajlara, e-maillerinize ve videolara 3 boyutlu olarak erişmeniz de mümkün.

metapro

MetaPro Teknik Özellikler:

 • Parmak ve hareket etkileşimine duyarlı ara yüz
 • Stereoskopik 3D uyumlu ekran
 • 1280 x 720 LCD ekran çözünürlüğü (Her iki ekran için)
 • 40°’lik görüş alanı genişliği
 • 3D Surround ses (Dolby Dijital ortaklığı ile)
 • 2 adet RGB kamera
 • 3D derinlik kamerası
 • Wi-Fi (802.11b/g/n), Bletooth 4.0, 3.0 USB Bağlanabilirlik
 • 9 eksenli bütünleşmiş hareket birimi (3 eksenli ivmeölçer, 3 eksenli jiroskop, 3 eksenli pusula)
 • 180gr. Ağırlık (Sadece Gözlükler)

Artırılmış gerçeklik gözlüğü MetaPro sahip olduğu donanımı gözlüğe bağlanabilen bir cep bilgisayarı ile destekliyor ve bu cep bilgisayarı sahip olduğu özellikler ile kullanıcının ürün deneyimini üst seviyelere çıkarıyor.

MetaPro cep bilgisayarının özellikleri;

 • 1.5GHz Intel Core i5 İşlemci
 • Yüksek güçlü GPU
 • 4GB RAM
 • 128GB SSD

metapock

Ürünün yazılımında geliştiriciler arasında yaygın olarak tercih edilen Unity 3D platformu kullanılmış. Bu artırılmış gerçeklik cihazının ara yüzünün geliştirilmesinde Iron Man serisinde J.A.R.V.I.S ara yüzünü tasarlayan Jayse Hansen’ın yer alması, ürünün tam olarak neye dönüştürülmek istendiğine dair açık bir ipucu veriyor.

İlk dağıtımı 2013 Mart ayında dağıtımı yapılan Meta.01’e listesine buradan ulaşabileceğiniz 500 üzerinde uygulama yazılmış. Yeni siparişlerinin 2015 Ocak ayında dağıtılması planlanan ürünün geliştirici sürümünü 667$’a, son sürümünü de 3.650$’a kendi sitesi üzerinden ön siparişini verebilirsiniz. Geleceğe yön verecek bir gözlük olan Meta Pro hakkında detayları sitemiz üzerinden paylaşıyor olacağız.

Görsel Kaynak: http://techcrunch.com/