Maker akımı sayesinde hayallerini gerçekleştirmek için birşeyleri kurcalayanların ve deneyenlerin yaş ortalaması gitgide azalıyor. Mehmet Ali de Bahçeşehir Üniversitesi’nin TED konferansında tanışma fırsatı yakaladığım zehir gibi gençlerden biri. Kendisiyle konuşunca içerisindeki enerjiyi bir anda hissedebiliyorsunuz ve sizin de enerjiniz yükseliyor. Kendisini sizin de yakından tanımanız için bir röportaj teklifi götürdüm ve cevaplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizden nice Mehmet Ali’ler, Eray’lar çıkması dileğiyle…

Hatta aklınıza gelen varsa mutlaka paylaşın, burada da yer verelim.

-Bize kendini tanıtır mısın?                                                                             

Merhabalar, ismim Mehmet Ali Makbuloğlu. 15 yaşındayım, Lise 2. Sınıf Öğrencisiyim.


– Bir drone geliştirme fikri nereden çıktı?

Bundan 3 sene önce kardeşimin hastalanması üzerine, nöbetçi eczanelerden ilaç transferi sağlayan drone yapmak istemiştim. Bunu proje haline döktükten sonra drone’un nasıl yapılması gerektiğini öğrendim. Bu süreçten sonra nöbetçi eczane drone projesini bıraksam da drone geliştirmeye devam edip yeni drone projesine başladım.


– Bu projeyi geliştirirken karşına çıkan en büyük zorluklar nelerdi?
Eczane Drone Projesini bırakmamdaki en büyük sebeplerden bir tanesi, stabil ve istediğim gibi bir drone çıkaramamaktı. Nasıl yapılacağını tam keşfetmeden yapmaya girişiyordum ve bu da beni çok yavaşlatmıştı. Bu yüzden onu bıraktım ama bana drone geliştirme deneyimini, 21.yy becerilerini ve maker kültürünü kattı.

– Drone projesinden sonra gerçekleştirmeyi planladığın başka proje fikirlerin var mı?
Temel hedefim havacılık ve uzay alanıyla uğraşmak olduğundan, gerekli profesyonel eğitimi aldıktan sonra o alana yönelmek istiyorum. Ancak yeni drone projemizi bitirdikten sonra maker kültürünün getirisi olan merak sayesinde, küçük ama işe yarayan ürünler tasarlamayı hedefliyorum.

– Drone’lar haricinde özellikle ilgini çeken başka teknoloji alanları var mı? (Nesnelerin interneti, üç boyutlu yazıcılar, yapay zeka gibi)
Drone’un yapılması için zaten temel olan diğer teknoloji alanları gerekli. 3D tasarımını yaptıktan sonra onun basılması, ana kartın ve otonom sistemin yazılması gerek. Bunun için en çok ilgilendiğim taraf 3D yazıcı, sonrasında ise Mikrokontrolcüler diyebiliriz. Ancak son zamanlarda yaşamla iç içe olan arttırılmış gerçeklik çok ilgimi çekiyor.

– Tam olarak yapmak istediğin meslek nedir?
Bu soru aslında çok farklı şekilde cevaplanabilir. Mezun olmak istediğim meslek alanı belli: Uzay Uçak Mühendisliği (Aeronautical Engineering). Ancak yapmak istediğim meslek, bu alanda çalışan şirkette kurucu ortak veya takım lideri olmak. CEO kavramından yana Takım Lideri kavramı daha hoşuma gidiyor.

– En büyük hayalin nedir?

“En Büyük” hayalim yok çünkü her hayalim benim için gelecekte başka bir hayal açıcak. Şu an bir çok hayalim var. Imperial College, Bath veya Bristol Üniversitelerinde uzay uçak okumak diyebiliriz, ilerde bu alanda öncü araçlar tasarlamak ve üretmek diyebiliriz, arkamdan gelen nesilin beni geçebilmesi için ve gelişebilmik için paylaşımsal eğitim vermek diyebiliriz.


– Bir idolün var mı?
Her alanda örnek aldığım insanlar var. Ancak bana çok dokunan ve çok örnek olan iki kişi var. Pamir Erdem. Kendisi benden yaşça büyük olsa da düşünce, kariyer, çalışkanlık, zihin açısından benim idolüm. İkinci kişi ise Annem. O da zorluklara karşı direnmesi, güleryüzlülüğü ve vicdanıyla idol bir insan.

– Maker akımının sana olan katkıları nelerdir?
Üretmek, Paylaşmak, Öğretirken Öğrenmek.

– Bir şeyler üretmek isteyen yaşıtlarına neler önerirsin?    
 Sadece hayal etmenin yanında, hayali gerçeğe dönüştürmenin nasıl olacağını da hayal edin. Vizyonunuzu belirleyin, ona göre görevlerinizi tanımlayın ve harekete geçin. Sonrası zaten gelecektir :)