Sporcular için akıllı bileklik ve saatlerin sayısı giderek artıyor. Ancak bu giyilebilir cihazların birçoğunun özellikleri sporcunun kalp ritmini ve hızını ölçmekle sınırlı. Eğer siz de spor sırasında vücudunuzdaki değişimlerle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Mbody’e bir göz atmalısınız.

Dünyanın vücut kasına duyarlı ilk akıllı şortu Mbody, kasların elektriksel aktivitelerinin ölçülmesi prensibiyle çalışıyor. Bu sayede spor esnasında güç ve enerji sağlayan kasların egzersiz boyunca çalışma seviyeleriyle (kas yükü) ilgili gerçek zamanlı ölçümler yapabiliyor. Üstelik Mbody, spor şortu şeklinde tasarlandığından dolayı ne yaptığınız sporun türünden ne de olumsuz çevre şartlarından etkileniyor.

Kas yükünün yanı sıra hız, kadans (pedal çevirme hızı) ve çalışan kaslar arasındaki denge gibi daha birçok veriyi ölçebilen Mbody, sporcular için geliştirilmiş en geniş kapsamlı analiz sistemi olmayı hedefliyor.

Egzersiz Sonrası Verilerin İncelenmesi

Mbody iki temel bileşenden oluşuyor. Bunlar akıllı şort MShorts ve ölçüm cihazı MCell. Egzersiz sonrasında Mbody tarafından toplanan verileri, hem bilgisayarınıza hem de Android işletim sistemli akıllı telefon veya tabletinize MCell aracılığıyla aktarmanız mümkün. Tek yapmanız gereken MCell’i istediğiniz cihaza Bluetooth ile bağlamak.

Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz Mbody Link yazılımı ile MCell’den aktardığınız verileri online bir spor topluluğu ve egzersiz portalı olan Suunto Movescount’a yükleyebilirsiniz. Movescount sayesinde;

  • Egzersizlerin analizini yapmak,
  • Egzersizle ilgili özetleri ve grafikleri görüntülemek,
  • Egzersiz günlüğü tutmak,
  • Egzersiz programı hazırlamak gibi birçok şey yapabilirsiniz.

Movescount ve Mbody Link Uygulaması

Mbody’nin Android uygulaması Mbody Live ise Mbody Link’e göre daha çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Mbody Live ile verilerinizi Movescount’a aktarmanın yanı sıra cihazınız üzerinden kas yükü, denge, kadans gibi parametrelere ulaşabilir ve antrenman geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.

Mbody Live Android Uygulaması

Yaptığınız antrenmanla ve vücudunuzla ilgili ne kadar çok şey bilirseniz o kadar çok gelişim gösterebilirsiniz. Bu yüzden görünen o ki, yaptığı kapsamlı ölçümler ve sağladığı detaylı bilgiler sayesinde Mbody, sporcuları odak noktası haline getirmeye başlamış giyilebilir teknoloji pazarına sıkı bir giriş yapacak. Siz de bu akıllı şortu Mbody’nin internet üzerinden satış mağazasını ziyaret ederek satın alabilirsiniz. Şimdilik tüm sporlar için Mbody başlangıç setinin fiyatı 770€, bisikletçiler ve koşucular için olan başlangıç setinin fiyatı ise 820€ olarak belirlenmiş.

Görsel Kaynak: http://www.mbody.fi/frontpage