Arduino, Galileo ve benzerleri… Nesnelerin interneti üzerine ürün geliştirmek için bilgi sahibi olunması gereken donanımlardan birkaçı. Peki bu donanımlara sahip olmadan da nesnelerin interneti pazarı için ürün geliştirmek mümkün mü?

Dünya genelinde “maker” akımı temsilcilerinin vazgeçilmezleri arasında olan modüler elektronik blokların Made In Turkey versiyonu Makey ile tanışmaya hazır olun. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu Şahin İncik’in kurduğu Karınca Lab ekibinin geliştirdiği ve aynı zamanda 2013 yılında İTÜ Çekirdek yarışmasında 1. seçilen Makey’i daha yakından tanıma fırsatı yakaladık.

Makey - Şahin İncik

Karınca Lab Kurucusu – Şahin İncik

– Nedir bu Makey?

Makey, Modüler Ardışıl Küçük Elektronik Yapboz’un kısaltılmış hali. Legonun elektronik versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Elektronik etkileşimler (devreler), küçük altıgen ve mıknatıslı yapı blokları haline getirilerek mühendis olmayan insanlarında kullanımına sunuldu. Her biri belirli bir işlevi yerine getiren bu modüller, mıknatıslı soketler ile kolayca birleştirilerek daha karmaşık devreler, robotlar ve araçlar oluşturulabiliyor. Güç, giriş, çıkış, akıl, mekanik ve bağlaç olmak üzere toplamda 6 farklı kategori var ve bu kategoriler altında toplamda 90+ modül bulunmakta. Bu sınırsız sayıda farklı kombinasyon ve faklı proje demek oluyor. Sadece mıknatıslı modülleri birleştirerek nesnelerin interneti meraklıları çok rahat bir şekilde ürün geliştirebiliyor.

Makey Prototip Modülleri ve Örnek Ürünler

Makey Prototip Modülleri ve Örnek Ürünler

– Arduino gibi donanımlardan farkı nedir?

Arduino’da bir main board(ana kart) var ve diğer devreler buna eklenti olarak kullanılıyor. Makey’de ise temel bir modül yok, her modül kendi başına bağımsız bir iş yapıyor ve istenildiği gibi kullanılabiliyor. Bu yüzden de ürün geliştirmek Arduino’ya göre daha kolay.

– Makey nerelerde kullanılabilir?

Makey eğitim alanı dışında, tasarımcılar, prototip üretmek isteyen mühendisler, robotlarla içli dışlı olan kişiler tarafından kullanılabilir. Biraz teknolojiye meraklı ev hanımları bile Makey’den faydalanabilir. Kullanım alanı çok geniş bir ürün. Kişinin kendi yaratıcılığına bağlı olarak, kullanım alanları yaratılabilir. Kapı açıldığında alarm ötmesi, bitkinizin susuz kaldığında size uyarı vermesi gibi çevresel faktörlere tepki veren sistemler yapılabilir.

– Makey’nin hedefleri nelerdir?

Kısa vadede, ürünün özellikle eğitim alanında belli bir kitleye ulaşması hedefler arasında. Ardından mağazalarda satılmasını ve okul müfredatlarında yer almasını istiyoruz.

– Fiyatlama nasıl olacak?

Fiyatlama kutu içerisindeki modül sayısına göre değişkenlik gösterecek. Fiyatlar şu an tam olarak netlik kazanmasa benzer ürünlere göre daha uygun olacağını söyleyebiliriz. Ürünler 1 ay içerisinde raflarda yerini alacak.

Yeni nesil Lego olarak tanımlayabileceğimiz Makey piyasaya sunulduğunda ilk siz haberdar olmak istiyorsanız, bizi takipte kalın.

 

*Çevreniz de bu tarz teknolojilere ilgi duyuyorsa, yazıyı paylaşmayı unutmayın.