Piyasaya sürülen akıllı saatlerin hemen hepsi tasarım konsepti bakımından günümüze kadar hep belli bir çizgiyi takip ettiler; dokunmatik ekran, kenarlarında bir-iki düğme ve bileğinizi saran bir kayış. Lenovo ise bu standartı geliştirdiği çift ekranlı Magic View saatiyle değiştirmeyi amaçlıyor.

Geniş ekranlı saatlerin sunduğu kullanım tecrübesi tartışılmaz ama saatin ekranı büyüdükçe estetik anlamda bir kayıp yaşandığını da kabul etmek lazım. Küçük ekranlı saatlerde ise iletileri/bildirimleri okumak ve menü navigasyonu, neredeyse imkansız bir hale geliyor. Magic View konseptinde tercih edilen ikinci ekran, saatin yüzeyindeki imgeyi 20 kat büyütüyor. Dolayısıyla Lenovo’nun ekran boyutunun yarattığı problemlere alternatif bir çözüm ürettiğini söyleyebiliriz.

Magic View Tasarım ve Özellikler

Tercih edilen yuvarlak tasarım tek başına yeterli diyebiliriz. Bu tanıdık tasarımın hemen altında Magic View’ın ana özelliği olan ikinci ekran bulunuyor. Bu ek, sıradan bir LCD ekran gibi gözükse de içeriğinde bir prizma ve sanal yansıtma sağlayan optik bir mekanizma/motor bulunduruyor. Bu şekilde ikinci ekran; sıradan olmaktan ziyade minyatür bir Oculus Rift görevi üstleniyor diyebiliriz.

Biraz garip gelecek belki ama bu ekranı kullanmak için saati göz hizanıza getirmeniz gerekli. Bu tarz bir kullanım, gözleri üzerinize çekecektir şüphesiz ama aldığınız iletileri/bildirimleri sadece ve sadece kendiniz görebileceksiniz. Dolayısıyla saatinizden bir şey görüntülerken, ekranınıza bakanlar hiçbir şey göremeyecek. Bunu meraklı gözlere karşı bir çeşit güvenlik unsuru olarak da düşünebilirsiniz.

lenovo_magic_view

Magic View halen geliştirilme aşamasında, yani bir prototip ama buna rağmen, işlevsel anlamda birçok öğeyi bünyesinde barındırıyor. Saatin ikinci ekranını kullanmak için ekranın yüzeyindeki imgeyi iki parmağınızla basit bir şekilde aşağı sürüklemeniz yeterli.

Android Wear işletim sistemi ile çalışan Magic View’ın yan tarafında bulunan düğme, uygulama menüsünü getiriyor ya da uygulamadan ana ekrana yönlendiriyor. Saatin ekranını, birbirinden renkli kadran seçenekleri arasından zevkinize uygun olanı belirleyip, kişiselleştirmeniz de mümkün.

Videodan da gördüğünüz üzere saatin ana özelliğinin kullanımı şu aşamada biraz zor ama dediğimiz gibi bu akıllı saat henüz prototip aşamasında, dolayısıyla ilerleyen zamanlarda ikinci ekranın boyutu veya kullanım şekli değiştirilebilir. Tabii belli olmaz! Konsept olarak geliştirildiği için piyasaya sürülmeme ihtimali de var.

Görsel Kaynak: http://www.techradar.com/