Ülkemizde beacon teknolojisi üzerine gelişmeler hızlı bir şekilde devam ediyor. YGA girişimlerinden olan Poi‘de pazarda adından sıkça söz ettiriyor. Biz de kendileriyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

– Poi nasıl ortaya çıktı?

Poi, aslında sosyal sorumluluk projesi kapsamında görme engellilere kapalı alan navigasyonu sunmak için ortaya çıktı. Türkiye’de 200.000’den fazla görme engelli var ve yaşadıkları en büyük problem daha önce gitmedikleri AVM, hastane, devlet daireleri gibi kapalı alanlarda özgürce hareket edebilmek ve istedikleri yere gidebilmek. Biz de bu soruna bir çözüm ararken beacon teknolojisiyle tanıştık. Daha sonra Türkiye’de kendi beacon‘ını üreten ilk şirketlerden olduk.

– Poi tam olarak ne yapar? Hangi hizmetleri sağlar?

Öncelikle Poi kendi beaconını üretiyor ve bu da bize müşteriye özel farklı çözümler sunabilme imkanı sağlıyor. Müşterilerimizin ihtiyacına göre beaconlarımızı farklılaştırabiliyoruz.. Farklı sinyal ve güvenlik özellikleri sunabiliyoruz. Beaconlarla birlikte kapalı alan navigasyon, analiz ve pazarlama platformu sağlıyoruz. Bunun yanında müşterilerimize sağladığımız beaconların saha kurulumunda da destek veriyoruz.

– Poi’yi ülkemizde bulunan diğer firmalardan ayıran özellikleri nelerdir?

Poi, beacondan SDK’ye, platformdan kuruluma kadar müşterilerine end-to-end servis sağlıyor. Piyasada beacon üreticisi olan ya da platform sağlayan başka firmalar var ama biz tam entegre bir çözüm sağlayıcısıyız. 

– Poi şu an nerelerde kullanılıyor?

Poi’nin, görme engellilerin kapalı alan navigasyonu için ortaya çıktığından bahsetmiştim. Bu projede Turkcell ile birlikte çalıştık. Turkcell’in GSMA’den de ödül alan Hayal Ortağım uygulamasında Yol Arkadaşım adında bir servisimiz bulunuyor. Şu anda uygulamayı kullanan 150.000’den fazla görme engelli Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden İstinyePark’ta diledikleri gibi dolaşabiliyor. Yakında farklı mekanlarda da Poi’nin bu hizmetini görmeye başlayacaksınız.

Ayrıca alışverişin app’i Hopi ile birlikte çalışıyoruz. Hopi üyesi markaların mağazalarına yerleştirilen Poi beaconlar sayesinde müşterilerin alışveriş tercihlerini analiz platformumuzda anlık takip edebiliyoruz. Hopi, bu takip ve analiz sonuçları doğrultusunda müşterilerini daha iyi tanıyarak onlara özel kişiselleştirilmiş hizmet sunabiliyor. Perakende alanında sunduğumuz bu çözümle World Retail Awards 2015’te Yılın Genç Perakende Girişimcisi finalisti olarak Türkiye’yi temsil ettik.

Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde de Türkiye’nin ilk beacon kullanılan eğitim uygulamasını geliştirdik. Akademiye gelen kişiler eğitim alacakları sınıfı rahatça bulabiliyor, Akademi Turu ile akademi hakkında daha çok bilgiye sahip olabiliyor ve eğitim içeriklerine ulaşabiliyorlar. Bunların yanında banka kurguları üzerine çalışmalarımız sürüyor.

– Fiyatlandırma nasıl yapılıyor?

Poi olarak sunduğumuz ürünlerde müşteri için ilk yatırım maliyeti bulunmuyor. Leasing modeliyle çalışıyoruz. Bu modeldeki fiyatlandırmamız da kullanılacak alana göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin, perakende sektöründe mağaza sayısı, mağaza büyüklüğü gibi değişkenler etkili oluyor.

– Poi ileride nasıl konumlanmak istiyor?

En değer verdiğimiz özelliğimiz müşteri ihtiyacına göre esnek çözümler sunmak. Bu doğrultuda beacon teknolojisini ihtiyaca göre yorumlayarak farklı çözümler üretmeye devam edeceğiz.