Akıllı kilitler, akıllı bahçe sulayıcıları, ışık düğmeleri, güvenlik sistemleri derken, artık neredeyse evimizin akıllı olmayan bir köşesi kalmayacak gibi duruyor; en azından günümüz konjektürü böyle. Luna adıyla geliştirilen akıllı şilte sayesinde de şimdi sıra yataklarımıza geldi.

“Yataklara daha önceden girilmemiş miydi?” dediğinizi duyar gibiyim; haklısınız da! Beddit ve ülkemizde geliştirilen Slipso gibi markalar bu konuya çoktan el attılar. Üzerine üstlük piyasada uyku esnasında vücut değerlerinizi ölçebilen giyilebilir teknolojiler de mevcut. Peki, piyasada bunca marka ve cihaz varken Luna’yı özel kılan ne?

Ama Luna…

Uyku esnasında vücut değeri ölçümlemenin bir adım ötesine gidip, evinizdeki diğer akıllı cihazlarla etkileşim kuruyor. Uyku döngüsü, kalp atım hızı, nefes düzeni, nem oranı gibi ölçümler cepte diyebiliriz. Tüm bu metrikleri şilte ile eşleştirdiğiniz telefon/tabletiniz üzerinden, Luna’nın uygulaması aracılığıyla görüntüleyebiliyorsunuz. Ürünün geliştiricileri, ileride bir web panelinin de devreye gireceğini belirtiyor.

Luna, zamanla sizin ve -varsa- partnerinizin uyku alışkanlığına dair bir profil oluşturuyor. Oluşturduğu bu profil doğrultusunda ne zaman yatağa gireceğinizi ya da yataktan kalkacağınızı kestirebiliyor ve bu sayede yatağın sıcaklığını ayarlayabiliyor. Evet, yanlış duymadınız; Luna sayesinde artık o buz gibi yatağa girmek zorunda kalmayacaksınız. Dahası ayarlanabilir derece kontrolü sayesinde yatağın her iki tarafını da ayrı ayrı ısıtabilirsiniz.

luna

Luna ve Internet of Things

Luna, Nest, Lockitron, Emberlight gibi akıllı ev cihazları ile entegre edilebiliyor. Bu markalar dışında Internet of Things’de öne çıkan Philips Hue, Dropcam gibi markalarla da uyum içerisinde. Anlayacağınız IFTTT faktörü, Luna’yı sıradan bir yatak şiltesi olmaktan çıkarıyor. Yataktan kalktığınız zaman Luna, Nest aracılığıyla evinizin sıcaklığını ayarlayabiliyor, aynı şekilde yatağa yattığınızda da ısı ayarlarını devre dışı bırakıyor. Yatma ve kalkma hareketlerine bağlı olarak, evinizin ışıklandırma ayarlarını da tetiklemeniz mümkün. Dahası Luna siz yataktan kalkar kalkmaz, Wi-Fi uyumlu kahve makineniz ile etkileşime geçip, kahvenizi pişirmeye başlamış oluyor.

Yıkanabilir polyester malzemeden üretilen Luna, Full, Queen, King ve California King olarak 4 farklı boyutta piyasaya sürülecek. Tercih ettiğiniz boyuta göre fiyatı 199$229$ arasında seyredecek olan şiltenin, ön siparişlerinin dağıtımına 2015 Ağustos ayında başlanacak. Luna’yı, Indiegogo üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.pcmag.com/