Akşamüzeri ya da gece vakti bisiklet sürmek istiyor ama güvenli olmadığı için tercih etmiyor musunuz? Lumos adlı bisiklet kaskı, bu tercihinizi değiştirmenize sebebiyet verebilir.

Boston merkezli bir grup geliştirici ve bisiklet sürücüsü tarafından hayata geçirilen Lumos, sahip olduğu yerleşik LED aydınlatmalar sayesinde bisiklet sürücülerine daha güvenli bir sürücü tecrübesi vaat ediyor. Lumos’un, özellikle şehir hayatı göz önünde bulundurularak geliştirildiğini söyleyebiliriz. Araba sürücüleri, genelde, önünde ilerleyen bisiklet sürücüsünün ne yöne sapacağını kestirmekte zorlanır. İşte Lumos tam olarak burada çözüm üretiyor diyebiliriz…

lumos

Lumos’un diğer bir amacı da bisiklet sürücüsünü trafikte daha görünür kılmak. Fakat LED aydınlatmalar; sürücüyü “sadece” görünür kılmanın ötesine geçip trafikte; bisiklet kullanıcısının işine yarayacak özellikler de sunuyor. Bunların başında kaskın hemen arkasında bulunan kırmızı uyarı sembolünü söyleyebiliriz. Kaskın ön tarafında kullanılan beyaz parlak aydınlatma ise sürücünün trafikte ayırt edilebilir olmasına olanak sağlıyor.

Lumos’u piyasadaki benzerlerinden ayıran asıl özelliği ise sahip olduğu dönüş sinyali diyebiliriz. Bisikletin gidonuna yerleştirdiğiniz kablosuz bir kumanda aracılığıyla, sapmak istediğiniz yönün sinyalini kaskınız üzerinden verebiliyorsunuz. Dahası kaskın sahip olduğu ivmeölçer, yavaşlamaya başladığınızı veya frene bastığınızı algılayıp, stop lambası görevi de görebiliyor. Bu özellikler sayesinde trafikteki araçları, alışık oldukları trafik sinyalleri ile uyarabiliyorsunuz.

Su geçirmez bir tasarıma sahip olan Lumos’un şarjı, sürekli kullanımda 2 buçuk saat dayanıyor. Fakat günlük 30 dakikalık kullanım ile hiç şarj etmeden bir hafta boyunca kullanabilirsiniz. Ön siparişleri 2016 Aralık ayında dağıtılacak olan Lumos bisiklet kaskını, Kickstarter üzerinden 99$’a sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.engadget.com/