Evinize teknolojik yatırım yaparak akıllı hale getirmek istiyor, ancak nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız güvenliği artıran ve işinizi kolaylaştıran akıllı kilit iyi bir seçim olabilir. Bunlardan biri olan Lockitron, saniyeler içerisinde kuruluyor ve kapınızı akıllı telefonunuzla kontrol etmenize olanak sağlıyor.

Nesnelerin interneti kavramı yaygınlaştıkça, akıllı ev teknolojilerinin sayısı da gitgide artıyor. Kullanıcıların ilgilisini en çok çeken akıllı ev teknolojileri ise kolay kurulumları ve işlevsellikleriyle ön plana çıkan akıllı kilitler. Apigy tarafından üretilen akıllı kilit Lockitron, nerede olursanız olun kapınızı kilitlemenize ve açmanıza imkan veriyor.

Lockitron Mobil Uygulaması İle Bildirimler Alabilirsiniz

Lockitron’un Özellikleri

Lockitron’un işlevleri, önceki yazılarımızda bahsettiğimiz August Smart Lock’a oldukça benziyor. Temel amacı anahtar kullanmanıza gerek kalmadan evinize girmenizi sağlamak olan akıllı kilit, güzel ve modern tasarımıyla da öne çıkıyor. Tüm akıllı telefonlar ile uyumlu olan uygulamasını kullanarak, kapınızı uzaktan açmanın/kilitlemenin yanı sıra;

  • Kapınızın kilitli olup olmadığını kontrol edebilir,
  • Aile üyelerinize veya misafirlerinize ziyaret süreleri ile sınırlı erişim izni verebilir,
  • Birisi eve anahtarla girdiğinde veya kapınızı çaldığında bildirimler alabilirsiniz.

Üstelik eğer iPhone 4S, 5 veya 5S kullanıcısı iseniz, Lockitron’u kullanmak için telefonunuzu çıkarmak zorunda bile değilsiniz. Bluetooth 4.0 teknolojisi sayesinde kapıya yaklaştığınızı anlayan cihaz, kilidi otomatik olarak açarak size gerçek anahtarsız kapı deneyimi yaşatıyor.

Birisine giriş izni tanımak, Lockitron’un mobil uygulaması ve web sitesi üzerinden oldukça kolay. Tek yapmanız gereken, erişim sağlamak istediğiniz kişinin e-posta adresini ya da telefon numarasını uygulamaya/web sitesine yazmak. Eğer daha eski bir telefona sahipseniz kapınızı SMS komutuyla açmanız da mümkün; ancak bu özellikten faydalanmak için aylık bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Lockitron’un teknik özelliklerine kısaca göz atmak gerekirse, cihaz kilidi açmak için Bluetooth (Bluetooth 4.0 desteği olan akıllı telefonlar için) ve Wi-Fi teknolojilerinden yararlanıyor. Aynı zamanda Android kullanıcıları, cihazın NFC desteğini kullanarak telefonu bir Lockitron NFC etiketi üzerinde gezdirmek yoluyla da kilidi yönetebiliyorlar.

Akıllı kilit teknolojisi Amerika’da yayılmaya başlamış olsa da Türkiye için aynı şeyi söylemek henüz mümkün değil. Ancak Lockitron, August Smart Lock’tan farklı olarak eski kilidinizin yerini almıyor, kullanmakta olduğunuz kilidin üzerine takılıyor. Bu nedenle ülkemizde kullanılan kilitler ile uyumluluk problemi yaşaması da mümkün. Web sitesi üzerinden ön sipariş verilebilen Lockitron’un mavi, gri, siyah ve beyaz olmak üzere 4 renk seçeneği bulunuyor ve fiyatı 179$.

Görsel Kaynak: https://lockitron.com/