Alman startup firması olan Lilium 21 Ekim’de ilk uçuş video montajını yayınladı. Daha önceki tanıtım videolarında Lilium Jet’in uçuş videolarına rastlanmasa da yayınlanan son video hayranlarının ilgisini çekmeyi başardı. 5 kişilik koltuk kapasitesine sahip olmasına rağmen Lilium Jet tamamen elektrikli 36 adet rotor motoru ile 100 km/h barajını aşmayı başardı. Firma 2025 yılında Dünya’nın belirli bölgelerinde taksi gibi faliyet göstermeyi planlıyor.

Lilium Jet “uçan araba” olarak tanımladığımız startup firmaları arasında ön planda. Yumurta benzeri gövdesi 3 ayaklı iniş takımı üzerinde duruyor. Sahip olduğu bu yumurta vari gövdesi simetrik konumlandırılmış 36 adet rotor motoru ile birleşimi şık bir tasarım yaratıyor. Ayrıca bu rotor motorlar kalkış sırasında dikey pozisyon alarak Lilium Jet’in dikey kalkışına yardımcı oluyorlar. Kalktıktan sonra ise Lilium Jet’in ortasındaki itici devreye giriyor böylelikle yatayda da istenilen güç elde ediliyor. Üst düzey teknoloji sayesinde Lilium Jet’de herhangi bir yönetim sistemi, pervane, kuyruk, şanzıman sistemi bulunmuyor.

AR-GE süreci sonlandıktan sonra Lilium firması 300 kilometre (186 mil) menzil gidebileceğini ve 300 km/h hıza ulaşabileceğini söylüyor. Firmaya göre bu menzil değeri ve son hız değeri ile kısa süreli taşımalar dışında şehirler arasında da kullanılabilecek. İlk üretim tesislerinin açılışı ile ilk uçuş görüntülerini yayınlayan firma her geçen gün büyümeye devam ediyor. Münich’deki 3000 m²’lik üretim tesisleri ile AR-GE çalışmalarına hız kazandıran firma ikinci üretim tesisinin de yapımına başladı. Lilium şirketinin en büyük hedefi 2025’e kadar 100 araç üretmek.