LG geliştirdiği G Watch modeliyle Android Wear işletim sisteminin ilk akıllı saatlerinden biri olmuştu. G Watch modelini piyasa sürdükten 4 ay sonra LG, yeni G Watch R modeli ile daha iddialı bir şekilde geri döndü.

Başta Motorola ve Samsung olmak üzere birçok marka, Android Wear işletim sistemini kullanarak geliştirdiği akıllı saat modellerini 2014’te piyasaya sürdü. Kimileri için hayal kırıklığı, kimileri içinse mükemmelliğin tanımı olan Apple Watch’ı dışarıda tutarsak, bu saatler geçtiğimiz sene en çok konuşulan yeni teknolojilerden biriydi.

LG G Watch R’ın Tasarımı

G Watch R modelinin tasarımında yuvarlak bir ekran tercih edilmiş. Bu tasarımın saate daha klasik bir hava verdiğini söyleyebiliriz. Aynı ekran Moto360’da da var diyebilirsiniz; ama dikkatli baktığınız zaman G Watch R’ın ekranının etrafında metal bir çerçeve bulunuyor. Bu sabitlenmiş çerçevenin iç yüzeyinde ise dakika göstergesi bulunuyor ve hiç şüphesiz saatin ekranına ekstra koruma sağlıyor. Kayışa değinecek olursak; bu modelde tercihin deriden yana kullanıldığını görüyoruz. Deri kayış her ne kadar saate bir klas katsa da, kullanıcılar kendi zevkleriyle örtüşen başka bir kayış tercih edebilirler. Cihazın paslanmaz çelik kasası, yine, darbelere karşı önemli bir faktör oluşturuyor.

lg_g_watch_r_faces_1

Saatin biraz büyük ve hantal göründüğü söylenebilir; bu yüzden daha çok erkekler tarafından tercih edilecek diyebiliriz.

LG G Watch R Teknik Özellikler

Diğer Android Wear işletim sisteminde bulunmayan kalp ritmi sensörü bu cihazda yer alıyor.Yine diğer saatlerde alışık olduğumuz sesli komut özelliğine LG G Watch R’da da rastlıyoruz. Sesli komut vermek için üzerinde bir mikrofon bulunmasına rağmen herhangi bir ses çıkışının bulunmaması son derece ilginç diyebiliriz. Saatin kenarında kullanıcıyı ana ekrana geri götüren ve saati bekleme modundan çıkaran fiziksel bir düğmesi bulunuyor, buna ek olarak uzun süreli basıldığında ayarlar menüsüne yönlendiriyor. Saatin diğer teknik özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 3 cm. dairesel 320×320 çözünürlükte P-OLED ekran,
  • 4 x 53.6 mm. kasa,
  • Qualcomm Snapdragon 400 1.2GHZ işlemci,
  • 4 GB dahili hafıza,
  • 512MB RAM,
  • IP67 standartlarında su/toz dayanıklılığı
  • 9 Akslı algılayıcı (jiroskop, ivmeölçer ve pusula)

Saatin kendi GPS bağlantısı bulunmuyor bu yüzden saatin ekranında navigasyon özelliğinden yararlanacaksanız, telefonunuzun GPS bağlantısını kullanmanız gerekiyor. Eğer Google Play Music üzerine yüklediğiniz müzikler varsa, bunları telefona ihtiyaç duymadan dinleyebiliyorsunuz. Yalnız müzik dinlemek için saati Bluetooth kulaklıkla eşleştirmeniz gerekiyor çünkü G Watch R’ın üzerinde herhangi bir kulaklık çıkışı bulunmuyor. Android (4.3 ve üzeri) cihazınız ile eşleştirdiğiniz bu akıllı saat, gün içerisinde attığınız adım sayısını otomatik olarak Google Fit hesabınıza ekleyebiliyor.

Daha Uzun Pil Ömrü

Pebble ya da Meta M1 gibi e-ink teknolojisinden yararlanmayan akıllı saatlerin pil ömrü uzun süre dayanmıyor. Aslında LG G Watch R’da bu konuda büyük bir değişiklik getirmiş sayılmaz ama piyasadaki bazı rakiplerine kıyasla pil ömrünün daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebiliriz. Bu da biraz kullanıcının ekonomik kullanımına bağlı. Şöyle ki, eğer kullanıcı saatin sesli komut özelliğinden çok yararlanırsa saatin şarjı daha çabuk bitiyor. Özellikler minimum seviyede kullanıldığında, tekrar şarj etmeden en az 2 gün boyunca dayanabiliyor. 410 mAh’a (LG G Watch: 400 mAh) yükseltilmiş bataryasını, mikro USB kablo ile kendi şarj standı aracılığıyla şarj edebiliyorsunuz. Belki de bu akıllı saatleri eski asırlarda olduğu gibi kurmalı yapmaları en basit çözüm olacak(!)

Dairesel tasarımı ve birbirinden güzel arayüz seçenekleriyle LG G Watch R’ın özellikle klasik saat beğenisi olan beyler arasında bir hayli rağbet görebileceğini düşünüyoruz. Kullanıma bağlı olarak pil ömrünün daha uzun olması da artı bir özellik diyebiliriz. Saatin fiyatı Amazon’da 359$, T-Mobile ve Abt Electronics üzerinde ise 299$ olarak belirlenmiş. Eğer bu özellikler ve fiyat sizin için uygunsa G Watch R’ı kesinlikle değerlendirmelisiniz.