Google’ın her yıl düzenlemekte olduğu Google I/O etkinliğinde bu sene, daha önce yalnızca geliştiriciler için Preview versiyonu yayınlanmış olan Android Wear işletim sistemi ve beraberinde bu işletim sistemine sahip ilk cihazlar tanıtıldı. Google’ın Android Wear projesindeki baş ortaklarından biri olan LG’nin yeni akıllı saati LG G Watch da bu cihazlar arasında yerini aldı.

LG’nin yeni akıllı saati, sahip olduğu teknik özellikler ve Android Wear işletim sisteminin de yardımıyla, akıllı telefonlarımız gibi günlük hayatımızın bir parçası haline gelmeyi hedefliyor. Bu nedenle LG G Watch’ın sahip olduğu en önemli özelliklerden bir tanesi 1.65 inçlik ekranının sürekli açık olması. İhtiyaç duyduğunuz bilgilere anında erişebilmeniz açısından oldukça önemli olan bu özellik sayesinde, diğer akıllı saatlerin aksine, G Watch’ı kullanmak için bir düğmeye basmak veya onu uyandırmak zorunda değilsiniz.

Android Wear İşletim Sisteminin Özellikleri

Yukarıda da belirtildiği üzere, LG G Watch Android Wear işletim sistemini kullanan ilk akıllı saatlerden bir tanesi. Android 4.3+ işletim sistemine sahip akıllı telefonunuza, Bluetooth Low Energy (Bluetooth LE) üzerinden bağlanan G Watch, Android Wear sayesinde tüm bilgilerinizi düzenliyor ve hava durumu veya uçak saatiniz gibi ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri sizin sormanıza gerek kalmadan öneriyor.

Android Wear’in arayüzü, Android’in yeni tasarım anlayışı Material Design’a uygun olarak kartlı bir yapıya sahip. Google ürünlerinde görmeye alıştığımız kartlı kullanıcı arayüzü sayesinde, LG G Watch’ın kullanımı oldukça kolay. Tek yapmanız gereken size gerekli bilgileri göstermekte olan kartlar arasında kaydırarak geçiş yapmak. Eğer o sırada size gösterilmeyen bir bilgiyi görüntülemek veya Google’da arama yapmak isterseniz, “OK Google” komutuyla Android Wear’ın sesli komut özelliğini kullanmanız mümkün.

LG G Watch Renk Seçenekleri

LG G Watch’ın Teknik Özellikleri

LG G Watch’u, 400mAh’lik bataryası sayesinde, bir kez şarj ettikten sonra bir günden daha uzun süre kullanabiliyorsunuz. Giyilebilir cihazların en büyük zaaflarından biri olan küçük batarya problemini çözen duran LG G Watch, bünyesinde Android Wear kullanan akıllı saatler arasındaki en büyük bataryayı barındırıyor.

İşlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilmeniz için 1.2GHz Qualcomm® Snapdragon™ 400 işlemcisi ve 512 MB RAM’i bulunan LG G Watch’ın dahili depolama alanı ise 4GB.

Android Wear İşletim Sistemine Sahip Yeni LG G Watch

LG G Watch’ın Tasarımı

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelmek gibi iddialı bir hedefi olduğundan, G Watch tasarım konusunu da ihmal etmemiş. Suya ve toza karşı dayanıklı gövdesi için Siyah-Titan ve Beyaz-Altın olmak üzere iki renk seçeneği bulunan akıllı saatin, tasarımı ile ilgili en çok dikkat çeken nokta kordonunun herhangi bir standart 22mm’lik saat kordonuyla değiştirilebilir olması.

LG’nin G Watch ile getirdiği yeniliklere ve hedeflerine bakarak, giyilebilir teknolojilerle ilgili uzun vadeli planları olduğunu net bir biçimde söyleyebiliriz. Fiyatı 229$ olan LG G Watch’ın ilk teslimatları, piyasaya çıktığı ülkelerde 7 Temmuz 2014’te yapıldı. Üstün özelliklere sahip bu akıllı saatin ülkemizde ne zaman piyasaya çıkacağı ile ilgili ise henüz bir bilgi yok.

Görsel Kaynak: http://www.lgnewsroom.com